Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

08.09.2018 r. w auli im. Stanisława Pyjasa I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”. Do czytania fragmentów jednego z największych dzieł Stefana Żeromskiego zaproszono władze lokalne, przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, rodziców, uczniów z naszej szkoły oraz nauczycieli i gimnazjalistów z żywieckich szkół.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytano aż dwie lektury Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz wybrane teksty z Antologii Niepodległości.  Prezydent RP Andrzej Duda powiedział: (...)Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.
Pan dyrektor Jacek Biłko bardzo serdecznie powitał wszystkich uczestników Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W sposób szczególny podziękował tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, decydując się na czynny udział w wydarzeniu: przedstawicielom Starostwa Powiatowego oraz Rady Powiatu Żywieckiego w osobie Pana wicestarosty Stanisława Kucharczyka, Pana Przewodniczącego Komisji Edukacji Adriana Midora, Pana Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzeja Widzyka,  Pana Rafała Sawickiego – aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, dyrektorów szkół i innych instytucji, nauczycieli emerytów, nauczycieli
i uczniów z innych szkół, rodziców i uczniów naszego liceum, a także przedstawicielom mediów, które transmitowały wydarzenie na portalach elektronicznych i uwieczniły je na zdjęciach oraz w swoich tekstach.

Aleksanrda Miciak (kl. 3b), recytując wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka II” przy akompaniamencie utworów Chopina, wprowadziła wszystkich obecnych w podniosły nastrój.

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w naszej szkole rozpoczął Pan Rafał Sawicki – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, który zaprezentował fragment rozdziału pt. Rodowód.
Rozdział IV Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach przeczytali: ksiądz Grzegorz Kierpiec, Pan Dyrektor Jacek Biłko,  Pan Wicestarosta Żywiecki Stanisław Kucharczyk, Jakub Kłusak (kl.1b), Mikołaj Czul (Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu), Pani Anna Piątek-Góra (nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu ).
Konferansjerzy Agnieszka Snaczke (kl. 3h) i Wojciech Tracz (kl. 3b) zapowiedzieli kolejnych czytających: Oliwię Kuś (kl. 1c),  Panią Dyrektor Halinę Badorę, Jakuba Mieszczaka (Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu), Nadię Szemiczek (Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu), Karolinę Nieścieronek (Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu), Annę Surmę (kl.3f), Pana Mirosława Drąga (tatę uczennicy z kl. 2b – Joanny Drąg), Jakuba Kłusaka (kl. 1b), Panią Katarzynę Kotrys (mamę Natalii Kotrys z kl. 3b) i Kamilę Bury (kl. 1b), których  usłyszeliśmy w lekturze rozdziału czternastego -Studia medycyny. Rozmowy z Gajowcem.

Interpretację piętnastego rozdziału „Przedwiośnia” Na zebraniu u komunistów przedstawili:  Izabela Molenda (Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu), Oliwia Filosek (Szkoła Podstawowa nr 5 w Żywcu), Kacper Tracz (kl. 1b),  Patryk Rus (2a), Julia Majdak (kl. 1c), Nadia Tokarczyk (1f), Pani Wicedyrektor Aleksandra Bura.
Rozdział szesnasty Spór z Gajowcem. Nieszczęśliwy kochanek atakuje Belweder przeczytali: Jan Biernat (kl.1b), Łukasz Lorek (kl. 1g), Pan Dyrektor Andrzej Widzyk,  Anna Surma (3f),  Pan Dyrektor Jacek Biłko.

Jubileusz stulecia niepodległości naszego kraju został uczczony nie tylko osobistą interpretację fragmentów powieści Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”, ale również wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu Kornelii Olber (kl. 2d), Żanety Rus (kl. 2f), Justyny Talik (kl. 3d) oraz męskiego chóru w składzie: Pan dyrektor Jacek Biłko,  Jan Biernat (kl. 1b), Jakub Kłusak (kl. 1b), Michał Janczyk (kl. 2c), Łukasz Lorek (kl. 1g), Patryk Rus (kl. 2a) i Kacper Tracz (kl. 1b), którym akompaniowali: Seweryn Jagosz (kl. 1b) i Antoni Węglarz (kl. 3a).  O trudnej drodze naszej ojczyzny do odzyskania niepodległości usłyszeliśmy w wykładzie Pana Piotra Rypienia.

Następnie Pan Przewodniczący Adrian Midor wręczył  uczestnikom Narodowego Czytania dyplomy oraz pamiątkowe egzemplarze „Przedwiośnia”.

Na końcu Pan dyrektor Jacek Biłko podziękował organizatorom tego kulturowego wydarzenia:
- Starostwu Powiatowemu w Żywcu, Panu Przewodniczącemu Komisji Edukacji Adrianowi Midorowi, Stowarzyszeniu dla promocji i rozwoju I LO im. M. Kopernika w Żywcu "Z Kopernikiem w XXI wiek", a także nauczycielom:  pani Barbarze Desce pani Dominice Kamińskiej, pani Lucynie Majdak, panu Piotrowi Rypieniowi, pani Annie Surowiak, pani Marii Śleziak, pani Ewie Wandzel za inicjatywę, przygotowanie oprawy, poświęcony czas i zaangażowanie,
- księgarniom, które przekazały pamiątkowe egzemplarze „Przedwiośnia”: pani Monice Krzyżańskiej oraz panu Mirosławowi Łobozkowi - właścicielom Księgarni  przy ul. Kościuszki 6 w Żywcu, pani Urszuli Figurze z Księgarni Mole Mole znajdującej się przy ul. Zielonej 9 w Żywcu  (Galeria Handlowa Lider), Księgarni i Hurtowni Taniej Książki ze Starego Miasta,
- cukierniom za ufundowanie poczęstunku: państwu Teresie i Henrykowi Studenckim i cukierni „Alicja”, pani Sylwii Krębuszowskiej-Kozieł i cukierni „Gałuszka”, pani Annie Śliwiec-Kaczmarczyk i cukierni „Ania”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości:
http://www.wgmedia.eu/aktualnosci/wydarzenia/3850-narodowe-czytanie-2018-przedwiosnie-na-zywo


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności