Wykład dr Przemysława Stanki w Sali Koncertowej w Żywcu

Wykład dr Przemysława Stanki w Sali Koncertowej w Żywcu

Nigdy z królami nie będziem w aliansach, Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi...

„Konfederacja barska (1768 – 1772) w Beskidach ze szczególnym uwzględnieniem Żywiecczyzny. W 250 rocznicę wybuchu pierwszego powstania narodowego” – wykład wygłoszony przez dr Przemysława Stanko  13 kwietnia w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu przyciągnął młodzież z żywieckich szkół średnich i był  kolejnym spotkaniem z cyklu „1918 – 2018 100-lecie Niepodległości Polski”. Naszą szkołę reprezentowała klasa 2e oraz uczniowie z kl. 2a i 2c.

Dr Przemysław Stanko, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przybliżył nam kulisy zawiązania konfederacji w Barze na Podolu w 1768 r. jako reakcji katolickiej szlachty polskiej na rosnącą ingerencję Rosji w wewnętrzne sprawy Polski. Przejawiała się ona nie tylko w osobie całkowicie uzależnionego od Petersburga króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy czynnej ingerencji w Sejmie RP ambasadora Rosji Nikołaja Repnina (vide Traktat gwarancyjny z Rosją 1768 r.), bądź samowolnie działających na terenie Polski wojsk rosyjskich – czego jaskrawym przykładem było uprowadzenie przez Rosjan biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka i wywiezienie go do Kaługi, ale i w postępującym zepsuciu moralnym ówczesnych elit począwszy od samego króla, ale wywodzącym się z Petersburga i opłacanego przez Rosję świata intelektualistów francuskich (Wolter).

Opierając się na Akcie Założenia Konfederacji Barskiej tudzież „Obowiązkach sprzysiężonych” dr Stanko wskazał patriotyczny wymiar próby ratowania Rzeczypospolitej oparty na szacunku i tolerancji wobec innych wyznań i to w sytuacji, gdy Rosja starała się zwiększyć prawa polityczne szlachty prawosławnej w Polsce, co byłoby równoznaczne z całkowitym przejęciem inicjatywy politycznej przez stronnictwo prorosyjskie w naszym kraju. Stąd też wypływał pierwszy z obowiązków konfederata: „Wiary św. katolickiej rzymskiej własnem życiem i krwią obligowany każdy bronić”. Znakomitym uzupełnieniem wykładu i prezentacji dr Stanki były dźwięki „Pieśni konfederatów” Juliusza Słowackiego współcześnie należącej do najbardziej znanych utworów związanych z pierwszym zrywem Polaków przeciw Rosji, dążącej do pozbawienia niepodległości Rzeczypospolitej (była ona śpiewana też przez działaczy NSZZ „Solidarność” internowanych przez komunistów w stanie wojennym).

Prelegent przybliżył nam dzielną postawę szlachty z Sądecczyzny i z Księstwa Oświęcimsko – Zatorskiego przedstawiając jednocześnie dokumenty i faksymilia z epoki. Dr Przemysław Stanko w swym wykładzie wskazał źródła skąd możemy czerpać wiedzę na temat zrywu (np. Władysław Konopczyński „Konfederacja barska”, czy też świetnie oddający klimat tego czasu poemat „Beniowski” Juliusza Słowackiego), a także odpowiadając na pytanie o kwestię porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wskazał na przebiegłe działania dworu rosyjskiego i Francji oraz rolę jaką konfederacja odegrała w konflikcie rosyjsko – tureckim.

Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Żywcu reprezentowane przez Dyrektora Wydziału Edukacji Andrzeja Widzyka i Władysława Motykę oraz Radnych Powiatowych Tadeusza Pala i Adriana Midora.

Zdjęcia: Patrycja Suchanek, kl.2e


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

16.06.2021
Kolejne sukcesy sportowe Nikoli Waliczek

Kolejne sukcesy sportowe Nikoli Waliczek

Nikola Waliczek (kl.2f), trenująca shaolin kung fu w klubie Shaolin Kung Fu Beskidy pod opieką trenera Sifu Stanisława Szczotki, w ubiegły weekend...

czytaj więcej
16.06.2021

Sukces Kamili Babickiej w ogólnopolskim konkursie

Uczennica klasy 2 cg Kamila Babicka, zajęła III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Aforystycznym dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności