Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, ma na celu promowanie różnorodności językowej i kulturowej na całym świecie oraz ochronę zagrożonych języków. Dzień ten przypomina o ważności języka ojczystego, który stanowi fundament tożsamości kulturowej i społecznej.

Nasza szkoła od kilku lat aktywnie obchodzi ten dzień, a tegoroczne uroczystości były wyjątkowe i pełne edukacyjnych doświadczeń. W wydarzeniu wzięły udział klasy 4a, 3h oraz wybrane osoby z klas 2a i 4f. W ramach obchodów uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Kultury Wilamowskiej w Wilamowicach, jedno z nielicznych miejsc, w którym kultywuje się unikalny język wilamowski. Język ten, będący jednym z najstarszych dialektów w Polsce, jest dziś zagrożony wyginięciem. W muzeum uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć eksponaty, ale także brać udział w warsztatach z podstaw języka wilamowskiego, co pozwoliło im poczuć specyfikę i bogactwo tego języka.

Zajęcia w Wilamowicach były doskonałym połączeniem edukacji o ochronie języków mniejszościowych z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie uczyli się o znaczeniu zachowania lokalnych tradycji językowych, co pozwala na lepsze zrozumienie bogatej historii i tożsamości regionalnej.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu odbyło się również spotkanie z panią dr Agnieszką Będkowską-Kopczyk z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.Pani doktor, specjalistka z zakresu dziennikarstwa obywatelskiego i tłumaczeń, poprowadziła wykład na temat roli dziennikarstwa w ochronie języka ojczystego oraz przeprowadziła warsztaty tworzenia podcastów. Zajęcia te były niezwykle interesujące i pozwoliły uczniom zdobyć nowe umiejętności w tworzeniu mediów, które mogą stanowić narzędzie ochrony dziedzictwa językowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja do refleksji nad rolą języka w naszym życiu i w społeczeństwie. Wydarzenia te uczą młodzież szacunku do różnorodności kulturowej, a także zachęcają do aktywnego działania na rzecz ochrony zagrożonych języków.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji obchodów składamy pani Barbarze Luzar oraz ks. Łukaszowi Listwanowi.

 

Organizator: Dominika Kamińska


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
11.06.2025
Wykład prof. dr. hab. Wojciecha Ligęzy “Zbigniew Herbert czyta obrazy. Wiersze i eseje”.

Wykład prof. dr. hab. Wojciecha Ligęzy “Zbigniew Herbert czyta obrazy. Wiersze i eseje”.

10 czerwca 2025 r. uczniowie klasy 2a uniwersyteckiej humanistycznej wraz z polonistką panią Lucyną Majdak uczestniczyli w wykładzie prof. dr. hab....

czytaj więcej
11.06.2025

Egzamin Cambridge English Qualifications 2025

W najbliższy piątek w naszym liceum odbędzie się egzamin B2 First. Już blisko 100 osób, uczestniczących w egzaminie w I LO im. M. Kopernika w...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności