Obchody Szkolnego Dnia Astronomii 2018

Obchody Szkolnego Dnia Astronomii 2018

Przedstawienie - video YouTube

20 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się obchody zorganizowane przez Szkolne Koło Astronomiczne “LOŻA” z okazji Międzynarodowego Dnia Astronomii 2018. W obchodach udział wzięły klasy: 1a, 1b, 2a i 2b. Z okazji tego dnia do naszej szkoły przybyli również goście związani z naszą szkołą: absolwent naszej szkoły i astronom Michał Kusiak oraz była nauczycielka fizyki, pani Zofia Pajestka-Jurasz która popularyzowała astronomię w naszej szkole i krzewiła tę pasję wśród uczniów.

Dzień rozpoczął się o godzinie 8:00 od konkursu wiedzy o astronomii i astronautyce, do którego przystąpiło 43 uczniów z klas pierwszych i drugich. O godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Dnia Astronomii w auli szkolnej. Odbyło się również przedstawienie zorganizowane przez panią Renatę Sowę i przygotowane przez członków Szkolnego Koła Astronomicznego oraz Szkolnego Koła Teatralnego.

 

W następnej części Dnia Astronomii odbyła się prezentacja programu Universe Sandbox 2 oraz kilku krótkich filmików przedstawiających rozwój lotów kosmicznych. O godzinie 10:05 klasy zostały podzielone na dwie grupy: jedna wzięła udział w wykładzie prowadzonym przez absolwenta naszej szkoły i astronoma, pana Michała Kusiaka, a druga grupa wzięła udział w obserwacjach Słońca za pomocą szkolnych teleskopów GSO 30cm Dobson i w zwiedzaniu szkolnego obserwatorium. Następnie odbyła się rotacja. Druga grupa obejrzała również Księżyc, który akurat widoczny był na dziennym niebie. Uczniom udało się także zobaczyć kilka samolotów. Pomimo trwającego obecnie minimum aktywności słonecznej, na naszej dziennej gwieździe udało się znaleźć niewielką plamę. Podczas obserwacji uczniowie nabyli nieco praktycznej wiedzy z obsługi teleskopów.

 

Pod koniec obchodów Dnia Astronomii odbyło się rozdanie nagród za oba konkursy zorganizowane z tej okazji. Nagrody zostały ufundowane przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Żywieckiego oraz przez pana Marka Gołka. Uczniowie otrzymali takie upominki jak książki (“Nie mamy pojęcia” oraz “Astrofizyka dla zabieganych”), puchary, mapy nieba oraz vouchery do kina Janosik. Wyniki konkursów są następujące:

 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Astronomii

1 miejsce - Jakub Wisła 1b (13/15 pkt.)

2 miejsce - Kamil Drewniak 1g (12/15 pkt.)

3 miejsce - Joanna Drąg 1b (11/15 pkt.)

 

Szkolny Konkurs “Kolonizacja Kosmosu”

1 miejsce - Agnieszka Talik 1b

2 miejsce - Barbara Fluder 2c

3 miejsce - Kamila Mastalerz 1g

Wyróżnienia: Aleksandra Jagosz 1g, Karolina Kubica 2a, Monika Pastor 1h, Zuzanna Szczepańska 1c


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

16.06.2021
Kolejne sukcesy sportowe Nikoli Waliczek

Kolejne sukcesy sportowe Nikoli Waliczek

Nikola Waliczek (kl.2f), trenująca shaolin kung fu w klubie Shaolin Kung Fu Beskidy pod opieką trenera Sifu Stanisława Szczotki, w ubiegły weekend...

czytaj więcej
16.06.2021

Sukces Kamili Babickiej w ogólnopolskim konkursie

Uczennica klasy 2 cg Kamila Babicka, zajęła III miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Aforystycznym dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności