Obóz naukowy humanistów naszego liceum

Obóz naukowy humanistów naszego liceum

W dniach od 5 do 7 czerwca 2024 roku odbył się naukowy obóz humanistów w Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej. W wyjeździe wzięło udział 50 uczniów z klasy 3a - humanistycznej uniwersyteckiej oraz klasy 3f - społeczno-medialnej.


Pierwszy dzień obozu rozpoczął się w Chacie Kawuloka od prelekcji na temat tradycji i zwyczajów ludności wiejskiej. Po wykładzie uczniowie mieli okazję zwiedzać z przewodnikiem Rezydencję Prezydenta RP w Wiśle. Zamek Górny, czyli właściwa rezydencja, pełni funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Na trasie turystycznej znalazły się m.in. salon Pronaszki, reprezentacyjna jadalnia oraz gabinet Prezydenta Mościckiego, od którego czasów zachowana została większość oryginalnego wyposażenia. Po zwiedzaniu wnętrz, młodzież cieszyła się piękną pogodą w ogrodzie wokół Rezydencji. Następnym punktem był wyjazd kolejką na Czantorię, czyli najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego i doskonały punkt widokowy.


Drugi dzień humanistycznej przygody wprowadził uczniów w mury Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uczestnicy obozu wzięli udział w wykładzie pana dr. hab. Bogusława Dziadzi na temat szaleństw w sztuce współczesnej. Prelekcja zawierała różne przykłady niekonwencjonalnych pomysłów artystów z całego świata. Młodzież zapoznała się również z najsłynniejszymi dziełami sztuki, m.in. „Komikiem”, czyli bananem przyklejonym taśmą izolacyjną do ściany galerii autorstwa Maurizia Cattelana. Spotkanie zostało urozmaicone także historiami dotyczącymi absurdów, które mają miejsce w wielkim świecie sztuki. Następnie pan Miron Zakała – przedstawiciel Studenckiego Koła Animatorów Kultury, oprowadził grupę po kampusie uniwersytetu – jednym z najpiękniejszych obiektów uniwersyteckich usytuowanym w niepowtarzalnej atmosferze miasta. Kampus Cieszyn to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można bardzo dokładnie zobaczyć, na czym polega idea miasteczka akademickiego, która została przedstawiona uczniom naszego liceum. Kolejnym punktem planu był udział w warsztatach prowadzonych przez studentów uniwersytetu na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Na licealistów czekała szeroka oferta zajęć, m.in. uczestnicy mogli poznać tajniki projektowania gier komputerowych i planszowych, mieli możliwość własnoręcznego przygotowania kadzidełek ze świeżych ziół oraz poznania podstawowych zwrotów w języku migowym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty słowiańskiej jogi, warsztaty psychologiczne oraz artystyczne. Zwieńczeniem dnia był wykład dr. Andrzeja Abdanka-Kozubskiego „Pokorne „nie wiem” czy niefrasobliwe „wiem”. O uczonej niewiedzy”, poruszający zagadnienia z zakresu filozofii.


W trzecim dniu obozu naukowego uczestnicy zwiedzili budynek Sądu Rejonowego w Cieszynie, następnie wzięli udział w prelekcji oraz rozprawie w wydziale karnym. Kolejnym punktem programu były wykłady w ramach współpracy naszego liceum z Uniwersytetem Bielsko-Bialskim. Na miejscu uczniów przywitał pan profesor Michał Kopczyk, który zaprosił grupę na wykład pt. „Humanista we współczesnym świecie”. W prelekcji połączonej z dyskusją z młodzieżą przedstawił stereotypy, które funkcjonują wśród ludzi na temat osób uzdolnionych humanistycznie oraz ukazał, jak istotną rolę odgrywa badanie człowieka jako istoty społecznej. Wykład pt. „Witold Gombrowicz wobec romantycznych mitów” pani mgr Pauliny Czernek-Pasierbek stanowił podsumowanie serii spotkań, w których uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych w roku szkolnym 2023/2024. Licealiści pracowali z fragmentami jednego z „Dzienników” Witolda Gombrowicza, w którym autor podejmuje dialog zarówno z różnymi nurtami występującymi w humanistyce, jak i z tradycją kultury polskiej. Na koniec wyjazdu uczniowie mieli przyjemność obejrzeć spektakl pt. „Sztukmistrz z miasta Lublina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Sztuka, na podstawie motywów powieści Isaaca Bashevisa Singera, jest magiczną opowieścią o życiu sztukmistrza Jaszy, zanurzonym w świecie chasydów, żydowskiej kultury i obrzędowości charakterystycznej dla tej grupy wyznaniowej.
Bardzo cieszymy się, że entuzjaści nauk humanistycznych mogli poszerzyć swoją wiedzę, opanowali nowe umiejętności i miło spędzili czas.

Organizatorzy obozu naukowego: pani Dominika Kamińska, pani Danuta Jarosińska-Tracz, pani Celina Stańco


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
19.06.2024
Nasza uczennica Aleksandra Kamińska wśród 20 najlepszych uczniów z Polski.

Nasza uczennica Aleksandra Kamińska wśród 20 najlepszych uczniów z Polski.

17 czerwca br. w Senacie odbył się uroczysty finał Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” organizowany przez...

czytaj więcej
17.06.2024
Grupa teatralna zagrała dla Nikodema Chorążego!

Grupa teatralna zagrała dla Nikodema Chorążego!

16 czerwca br. grupa teatralna z naszego liceum wystawiła spektakl pt. „Dziady cz. II” w auli parafialnej w Żywcu.

czytaj więcej
Narzędzia dostępności