Obserwacje przejścia Merkurego na tle Słońca

Obserwacje przejścia Merkurego na tle Słońca

11 listopada 2019 r. uczniowie z koła astronomicznego “LOŻA” we współpracy ze stowarzyszeniem POLARIS-OPP zorganizowali obserwacje przejścia Merkurego na tle Słońca - wyjątkowego zjawiska zdarzającego się co kilka lub nawet kilkanaście lat. Pokazy teleskopowe odbyły się na rynku w Żywcu tuż po zakończeniu uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.  Pomimo bardzo niepewnych warunków pogodowych przed wydarzeniem, na czas samego zjawiska (w godz. 13:35 - 15:30) niebo okazało się całkowicie bezchmurne, dzięki czemu pokazy okazały się sukcesem i zjawisko obejrzały setki osób. Poza samymi pokazami, uczniowie przygotowali quiz pt. “Co wiesz o Merkurym i Układzie Słonecznym?”, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Dla każdego rozwiązującego przygotowane zostały również drobne upominki. Odbyła się również wystawa prac plastycznych o tematyce kosmosu, ciekawych książek oraz wystawa autentycznych meteorytów z kosmosu. Niestety, następny tranzyt Merkurego odbędzie się dopiero w 2032 r, więc pozostaje nam cierpliwie czekać. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.

Zobacz fotoreportaż: LINK

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności