Polonez maturzystów na żywieckim rynku

31 stycznia 2025 roku maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu- uczniowie klas: 4a, 4b, 4c,4e i 4f- zatańczyli na żywieckim rynku poloneza, kontynuując w ten sposób zapoczątkowaną dziewięć lat temu nową tradycję szkoły, godnie reprezentując nasze liceum, a także promując Żywiec i całą Ziemię Żywiecką.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Pan Jacek Jarco, Burmistrz Miasta Żywiec Pan Antoni Szlagor, Wiceburmistrz Miasta Żywiec Pan Marek Czul, Wicestarosta Żywiecki Pan Stanisław Kucharczyk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Pan Andrzej Widzyk.
W słowie wstępnym, które wygłosiła Katarzyna Śleziak z kl. 4a, maturzyści podkreślili przede wszystkim wagę kultywowania tradycji, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy tak wielu odcina się od korzeni. Przywołali słowa Jan Pawła II, który powiedział, że naród żyje dziełami swojej kultury. Dzięki niej zachował tożsamość i suwerenność. Maturzyści zaznaczyli, że to właśnie kultywowanie tradycji, utrwalanie dzieł kultury, jakim jest między innymi pełen dostojeństwa i harmonii polonez, pozwala na poczucie przynależności do naszego kraju, do naszego miasta i do naszej szkoły.
Przed rozpoczęciem poloneza Dyrektor naszego liceum Pan dr Jacek Biłko złożył również szczególne podziękowania za patronat nad przedsięwzięciem, jakim jest polonez na żywieckim rynku, i pomoc w jego realizacji Burmistrzowi Miasta Żywiec Panu Antoniemu Szlagorowi, Staroście Żywieckiemu Panu Adrianowi Midorowi, Wiceburmistrzowi Miasta Żywiec Panu Markowi Czulowi, Wicestaroście Żywieckiemu Panu Stanisławowi Kucharczykowi oraz Dyrektorowi Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Panu Andrzejowi Widzykowi. Podziękowania złożył również na ręce organizatorów przedsięwzięcia oraz emerytowanych Pań Profesor z naszego liceum, które zawsze towarzyszą nam w ważnych chwilach. Pan Dyrektor podziękował także za obecność mediom.
W dalszej części przemówienia Pan Dyrektor przywołał słowa prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najbardziej cenionych współczesnych historyków polskich, który we fragmencie swojego epokowego, wielotomowego dzieła „Dzieje Polski” odniósł się do poloneza w następujący sposób: W końcu roku 2019, kiedy piszę te słowa, widzę dziedzictwo polskiego złotego wieku inaczej. Widzę je jako spuściznę dumnego obywatelstwa i dumnej polskości. Łączą się, jeszcze ograniczonym przede wszystkim do stanu szlacheckiego układzie, jakby w formę poloneza. Ten taniec, utrzymany w trójdzielnym metrum, w tempie umiarkowanym, zwanym też chodzonym, wielkim, ale najczęściej polskim właśnie, pojawia się w pierwszych formach i pierwszych wzmiankach w drugiej połowie wieku XVI. To jest dumny taniec wolnych ludzi albo – jak kto woli – wolny taniec dumnych ludzi.
Po przemówieniach zebrani mogli podziwiać prezentację poloneza w wykonaniu maturzystów, którzy następnie zaprosili wszystkich do wspólnego tańca.
Organizatorzy: Danuta Brodziak, Lucyna Majdak, Grażyna Prochownik, Jacek Seweryn