Polonez maturzystów na żywieckim rynku - inauguracja obchodów 120-lecia naszego liceum

Polonez maturzystów na żywieckim rynku - inauguracja obchodów 120-lecia naszego liceum

Maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu- uczniowie klas: 4a, 4b i 4f- w dniu 26 stycznia 2024 roku zatańczyli na żywieckim rynku poloneza, kontynuując w ten sposób zapoczątkowaną dziewięć lat temu nową tradycję szkoły, godnie reprezentując nasze liceum, a także promując Żywiec i całą Ziemię Żywiecką.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Senator RP Pan Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki Pan Adrian Midor, Wiceburmistrz Miasta Żywiec Pan Marek Czul, Wicestarosta Żywiecki Pan Stanisław Kucharczyk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Pan Andrzej Widzyk oraz Dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Pan Mirosław Dziergas.

W słowie wstępnym, które wygłosiła Patrycja Rączka z kl. 4b, maturzyści powiedzieli między innymi:
Dzisiaj chcielibyśmy nawiązać do bardzo ważnego dla mieszkańców Żywca wydarzenia, które miało miejsce w zeszłym roku, a mianowicie wpisania żywieckiej tradycji wykonywania, zakładania i noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tradycyjny strój żywiecki, zwłaszcza damski, to jeden z najkunsztowniejszych przykładów europejskiej kultury mieszczańskiej.

Drugim bardzo ważnym wydarzeniem, które także łączy się z naszą dzisiejszą uroczystością, jest fakt, że 5 grudnia ubiegłego roku tradycyjny taniec polonez został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis poloneza na tę listę to wielki dzień dla polskiej kultury i tradycji – nasz narodowy sukces. Polonez to kod genetyczny, kod kulturowy naszego narodu. Tańczenie poloneza ma wymiar symboliczny, w szczególności jako tańca otwartego, egalitarnego i łączącego uczestników ponad podziałami.

Warto zaznaczyć, że mieszczanie żywieccy nadali polonezowi własną formę oraz kształt i tańczyli go na wszystkich uroczystościach, a także zabawach. W polonezie żywieckim nie ma ustalonej kolejności figur, najczęściej zapowiada je wodzirej, a nawet zdarza się tak, że są komponowane podczas trwania tańca. Warta podkreślenia jest tzw. bramka i przejście pod bramkami, figura charakterystyczna tylko dla poloneza żywieckiego. Melodia poloneza żywieckiego składa się z dwunastu taktów. Podczas tańca śpiewana jest pieśń, która została zachowana w źródłach historycznych. Są to znane nam słowa:

Oto idzie pierwsza para,
żwawy Maciej i Barbara,
i Walenty, i Teresa
też tańcują poloneza.
A za nimi idą w ślady
każda para sobie miła,
bez przymusu, bez przesady,
jak natura utworzyła.
Nie takie to czasy były,
kiedy chłopiec wdzięczny, miły,
u nóżek swojej kochanki
trawił wieczory, poranki.
Już upłynął czas ten złoty,
ni ma w chłopcach więcej cnoty.
A ja żadnej z was nie wierzę,
choć kochacie, to nieszczerze.

Przed rozpoczęciem poloneza Dyrektor naszego liceum Pan dr Jacek Biłko zaznaczył, że tegoroczny taniec maturzystów stanowi inaugurację obchodów 120-lecia istnienia naszego liceum. Złożył również szczególne podziękowania za patronat nad przedsięwzięciem, jakim jest polonez na żywieckim rynku, i pomoc w jego realizacji Burmistrzowi Miasta Żywiec Panu Antoniemu Szlagorowi, Staroście Żywieckiemu Panu Adrianowi Midorowi, Wiceburmistrzowi Miasta Żywiec Panu Markowi Czulowi, Wicestaroście Żywieckiemu Panu Stanisławowi Kucharczykowi oraz Dyrektorowi Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Panu Andrzejowi Widzykowi. Podziękowania złożył również na ręce głównych organizatorek- Pani Danuty Brodziak i Pani Agnieszki Król, a także Pani Lucyny Majdak, Pana Jacka Seweryna oraz Pani Urszuli Pietyry, która zainicjowała tę tradycję. Podziękowania popłynęły również ku emerytowanym Paniom Profesor z naszego liceum, zawsze towarzyszącym nam w ważnych chwilach. Pan Dyrektor podziękował także za obecność mediom.

Po prezentacji poloneza w wykonaniu maturzystów wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego tańca.

Organizatorki: Pani Danuta Brodziak i Pani Agnieszka Król


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
26.02.2024

WYNIKI XII POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO "SZUFLADA"

Jury w składzie: Pani Agnieszka Fluder, Pani Dominika Kamińska i Pani Lucyna Majdak wyłoniło zwycięzców XII edycji Powiatowego Konkursu...

czytaj więcej
21.02.2024
Sukces naszych uczennic w Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”

Sukces naszych uczennic w Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”

Katarzyna Śleziak oraz Natalia Stokłosa (uczennice z kl. 3a) zostały laureatkami finału PodbeskidzkiegoKonkursu Historycznego "Solidarni" zajmując...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności