Reprezentacja naszego liceum w półfinałach Debat Oksfordzkich!

Reprezentacja naszego liceum w półfinałach Debat Oksfordzkich!

W dniu 17.10.2023 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w powiatowych eliminacjach Turnieju Debat Oksfordzkich Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się w Klubie Papiernik w Żywcu. Drużynę mówców tworzyły: Amelia Goc z klasy 4a, Natalia Talik z klasy 3d, Magdalena Jędrysek z klasy 2f oraz Klaudia Mierczak z klasy 2c, natomiast w skład zespołu wspomagającego pracę mówców weszli: Amelia Weinkauf (kl. 1b), Julia Gąsiorek (kl. 1b), Radosław Żenčuch (kl. 2b), Wioletta Lach (kl. 3d), Agata Cebrat (kl. 3d), Ewelina Wojtyła (kl. 3d), Anna Haraf (kl. 3d) i Dominik Wiewióra (kl. 4d).

Spośród drużyn reprezentujących osiem szkół średnich do półfinałów przeszły cztery, wśród nich nasza. Kolejny etap zmagań odbędzie się 01. 12. 2023 r. w Klubie Śrubka w Żywcu.

Dodatkowym powodem do dumy jest wyróżnienie dla Amelii Goc oraz Magdaleny Jędrysek jako jednych z najlepszych mówczyń debat.

Debaty Oksfordzkie, zwane również debatami w stylu brytyjskim, to format debaty, w którym dwie strony - "za" i "przeciw" - argumentują na rzecz lub przeciwko określonej tezie. W tym roku w czasie eliminacji do półfinałów mówcy mierzyli się z dwiema tezami: Należy nakładać dodatkowy podatek na produkty, co do których można udowodnić, że nie zostały wyprodukowane w warunkach fair trade oraz Godziny zajęć szkolnych powinny ulec zmianie na późniejsze niż 8.00 rano. Mówcy przedstawiają swoje argumenty, a następnie odpierają argumenty przeciwników. Jest to doskonała metoda na rozwijanie umiejętności publicznego przemawiania, krytycznego myślenia oraz zdolności do konstruktywnej argumentacji i obrony własnych przekonań. Jak twierdzi sama organizatorka tego przedsięwzięcia, Pani Anna Jafernik, można mówić, że nie chodzi o zwycięstwo, ale właśnie o to chodzi w debatach. Chodzi o małe i duże zwycięstwa nad stresem, nad posiadaniem swojej racji, chodzi o odwagę poszukiwania racji, o sztukę słuchania, kulturę osobistą, pracę zespołową, pracę nad sobą, zadawanie pytań, poddawanie w wątpliwość, o rozmowę.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

Opiekunki: Natalia Jeger i Lucyna Majdak


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
23.04.2024
Czy najważniejsze jest dzieło finalne?

Czy najważniejsze jest dzieło finalne?

Ważniejsza jest sama droga niż cel mówi dr hab. Mateusz Antoniuk, założyciel i kierownik Pracowni Badań nad Procesem Twórczym. Możliwość...

czytaj więcej
22.04.2024

Finał XI Warsztatów Filozoficznych dla młodzieży

W najbliższą sobotę 27 kwietnia na UPJPII w Krakowie odbędzie się finał XI Warsztatów Filozoficznych dla młodzieży. Czworo uczniów klasy...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności