Schulzowskie klimaty – wykład Pana Mariusza Kubielasa

Schulzowskie klimaty – wykład Pana Mariusza Kubielasa

10 grudnia br. w auli szkolnej odbyło się spotkanie z Panem Mariuszem Kubielasem, absolwentem naszego liceum, artystą, który zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną, bazując na tematyce balansującej pomiędzy sztukami wizualnymi i literaturą. Ponadto specjalizuje się w dziedzinie portretu, aktu i martwej natury. W swych artystycznych wypowiedziach posługuje się klasycznymi i historycznymi technikami fotograficznymi. Od 2004 r. jako wykładowca, konsultant i instruktor ściśle współpracuje z Polską Szkołą Tradycyjnej Fotografii, pisząc specjalistyczne opracowania na temat fotografii, publikowane w fachowej literaturze. Występuje również jako kurator wystaw fotograficznych. Artysta wystawiał fotografie w wielu miastach Polski, a także za granicą: w Dreźnie, Lwowie, Belgradzie, Drohobyczu i Berlinie, gdzie został laureatem konkursu Europejskiego Miesiąca Fotografii. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Ukrainie.

W czasie spotkania, w którym uczestniczyły klasy: 2c, 3bg i 3hg, Pan Mariusz Kubielas zaprezentował cykl fotograficzny inspirowany twórczością Brunona Schulza. Swój, zainicjowany w 2004 r. projekt, artysta kontynuuje od 2009 r. wraz z grupą modeli-aktorów, inscenizując i utrwalając na kliszy fotograficznej sceny z pogranicza performance i pantomimy, przypominające zatrzymane kadry z filmu niemego. Do wykonania tych fotografii, poprzedzonych żmudnymi studiami światła, potrzeba od kilku ujęć do kilku rolek filmu fotograficznego. Efekty specjalne uzyskane są bez użycia obróbki cyfrowej. Również film na temat jednego ze zdjęć, zrealizowany w Starej Synagodze w Drohobyczu przez Jurija Gaszczaka, poświadcza proces współtworzenia sensu fotograficznych wizji przez widza.

Dziękujemy Kai Danaiłow z kl. 3fg – wnuczce Pana Mariusza Kubielasa za pomoc w organizacji spotkania oraz przygotowanie razem z Magdaleną Drewniak z kl. 3fg prezentacji na temat życia i twórczości Brunona Schulza.

Organizator: Dominika Kamińska

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
27.07.2022
XVI edycja Festiwalu Żywieckie Suwakowanie

XVI edycja Festiwalu Żywieckie Suwakowanie

Orkiestra Festiwalu Żywieckie Suwakowanie po raz szesnasty "gra" w naszym liceum. Uczestnicy pod kierunkiem najlepszych muzyków z kraju i...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności