Shalom! IV wizyta Izraelczyków w I LO im. M. Kopernika w Żywcu już za nami

Shalom! IV wizyta Izraelczyków w I LO im. M. Kopernika w Żywcu już za nami

13 marca 2018 r. do naszej szkoły już po raz czwarty w ramach Programu "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów" przybyła młodzież z Izraela ze szkoły Mekif Hei z Ashdod. Izraelska grupa liczyła tym razem aż 72 uczniów. Przybyło z nimi 7 nauczycieli i opiekunów. Udział w spotkaniu wzięły klasy 1b, 2h i 2c (grupa), razem 65 osób.

Podobnie jak w poprzednich latach poprzedziły je urozmaicone zajęcia przygotowawcze, podczas których korzystaliśmy z materiałów i filmów opracowanych m. in. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (portal Wirtualny Sztetl), Centropę oraz z innych źródeł. Licealiści poznali elementy historii, kultury i tradycji żydowskiej (n.p. kalendarz i święta żydowskie, zwyczaje żydowskie; rolę Żydów polskich i ich wielowiekowej obecności na ziemiach polskich, w tym żydowski wątek w historii naszej szkoły), starali sie zrozumieć Holokaust (jak do tego doszło?, jak coś takiego mogło się zdarzyć ludzkości?, dlaczego? skalę, znaczenie zdarzeń i dramatyczny skutek tego ludobójstwa). Wreszcie - poznali kraj, miasto i szkołę swoich rówieśników (prezentacja koordynatorki), na których czekali i pracowicie przygotowali dla nich małe prezenty. 

W dniu spotkania w części oficjalnej w auli, podczas której obecni byli i zabierali głos przedstawiciele lokalnych władz, Pan Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywiec i Pan Andrzej Widzyk, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym  w Żywcu, gości powitał Pan Dyrektor Szkoły. Lokalnego kolorytu nadał występ jedenastoosobowej kapeli góralskiej, zebranej na tę okoliczność dzięki inicjatywie uczennic z klasy 1b, wzbudzającej ogromne zainteresowanie i burzę oklasków. Izraelczycy zaś żywiołowo zaśpiewali nam znaną pieśń Hawa nagila (Radujmy się) i szybko nas jej nauczyli (każdy otrzymał tekst po polsku i po angielsku). Pokazany film "Copernic is also happy" wzbudził entuzjazm gości.

Następnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe prowadzone w pięciu grupach polsko-izraelskich, w których - oprócz języka spotkania czyli angielskiego -  rozbrzmiewały równolegle hebrajski i polski. Uczestnicy m. in. tworzyli swoje gwiazdy tożsamości i poznawali się nawzajem, konstruowali i zapisywali polsko - angielsko - hebrajski słownik wyrazów, które wybrali jako ważne dla siebie, porównywali zapisy grup. Jak zwykle towarzyszący temu gwar, śmiech i serdeczna atmosfera dawały wyraz bardzo pozytywnego, szybko rodzącego się kontaktu młodych Polaków i Izraelczyków. Potem rozpoczęła się praca nad poważnymi zagadnieniami, których efekty można zobaczyć na poddaszu szkoły, do czego serdecznie zapraszamy (podpowiadamy, że n. p. w oknach "domu wartości ważnych dla naszej wspólnej przyszłości", który tworzy swoista instalacja artystyczna obok sali nr 49, można robić sobie zdjęcia...). Znalazł się też czas na malowanie koników - ludowych zabawek z Żywiecczyzny, które będą dla uczestników spotkania oryginalną pamiątką spędzonego razem czasu.

Ten niezwykły dzień zakończyliśmy wspólnymi tańcami i śpiewami w sali gimnastycznej, gdzie na gościach zrobił wrażenie pięknie odtańczony dla nich polonez, którego też się z nami uczyli. Na koniec zajęcia ruchowe zaktywizowały wszystkich i bardzo rozochociły do dalszych wspólnych tańców, ale spotkanie już dobiegało końca i trzeba się było żegnać... .

Zobacz fotoreporaż

Do zobaczenia w przyszły roku! Shalom!

Serdecznie dziękuję wszystkim Paniom nauczycielkom prowadzącym zajęcia warsztatowe: Aleksandrze Bielawskiej, Krystynie Ignatowskiej, Annie Jankowskiej, Iwonie Jasek i Katarzynie Stawowczyk, naszej tłumaczce w części oficjalnej i opiekunce izraelskich nauczycieli, Pani Aleksandrze Ostrowskiej - Wrzeszcz oraz Pani Danucie Brodziak, która przygotowała zajęcia taneczne i ruchowe. Dziękujemy uczestniczącej młodzieży za aktywność w przygotowaniu i przebiegu spotkania oraz za superlatywy, które wypowiadacie, oceniając zdarzenie. Życzymy Wam utrzymania i rozwinięcia nawiązanych kontaktów.

Dziękuję wszystkim, którzy wyrażali życzliwe słowa chęci pomocy nam w tym szczególnym dniu w życiu szkoły.

Aleksandra Bura, szkolna koordynatorka Programu "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów".

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności