today or shop the replica collection watch replicas for sale online.

Śladami Młodej Polski – kl. 3a w Krakowie

Śladami Młodej Polski – kl. 3a w Krakowie

22 października 2022r. klasa 3a pod opieką pań: Ewy Góry i Renaty Sowy udała się na wycieczkę klasową do Krakowa.
Program dnia został dostosowany do wymogów innowacji pedagogicznej, realizowanej w profilu humanistycznym, zastosowane zostały również elementy lekcji odwróconej.

W Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. można poznać panoramę dziejów sztuki polskiej tego okresu. Wystawa ukazuje w sposób przekrojowy wybrane zjawiska, kierunki, prądy artystyczne poprzez wybitne dzieła z kolekcji sztuki najnowszej Muzeum. Młodzież zobaczyła wybrane obrazy Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej i wiele innych.
Następnym punktem programu była lekcja muzealna w Domu Józefa Mehoffera pt” Kultura, obyczaje i sztuka Młodej Polski”.
Lekcja poświęcona była obyczajowości i kulturze modernizmu. Muzeum mieści się w domu, który Józef Mehoffer – jeden z najwybitniejszych młodopolskich artystów i czołowych przedstawicieli symbolizmu przełomu wieków – nabył w 1932 r. i wyposażył w stylowe meble, dzieła sztuki oraz rzemiosło artystyczne.
Uczniowie pracując z fragmentami dzieł literackich i wspomnień szukali we wnętrzu opisywanych przedmiotów, rozwiązywali zagadki, poznawali pojęcia związane z epoką.
Wspaniały ogród Mehoffera w popołudniowym słońcu dał okazję do chwili zadumy i uporządkowania wrażeń (obraz J. Mehoffera pt.„Dziwny ogród” oglądali już po powrocie do szkoły).

W kościele Franciszkanów humaniści zobaczyli pierwsze wielkie dzieło Stanisława Wyspiańskiego: malowidła ścienne w prezbiterium i nawie poprzecznej oraz witraż „Bóg Ojciec”.

Niesamowitym przeżyciem było zobaczenie na Rynku dwóch pomników Adama Mickiewicza. Obecnie obchodzimy Rok Romantyzmu. Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego "Adasia" jest inicjatywą Teatru Groteska, który przypomina w ten sposób, że „Adam Mickiewicz był niezwykle wrażliwy na teatr. Uważał, że właściwie w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza w teatrze romantycznym”.
Nasi uczniowie wzięli udział w quizie przygotowanym przez aktorów, rozpoznając cytaty z Wieszcza.
Wieczorem młodzież udała się na spektakl pt. „Wesele” w Teatrze Scena Stu.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

04.12.2022
Zofia Owczarczyk stypendystką Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2022/2023

Zofia Owczarczyk stypendystką Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2022/2023

29 listopada 2022 roku, w Sali Koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku Białej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów...

czytaj więcej
04.12.2022
Młodzież I LO w Żywcu uczestniczyła w „Dniu Otwartych Wykładów” Instytutu Historii UŚ

Młodzież I LO w Żywcu uczestniczyła w „Dniu Otwartych Wykładów” Instytutu Historii UŚ

Od roku szkolnego 2019/2020 nasza szkoła realizuje innowację pedagogiczną "klasa uniwersytecka humanistyczna" we współpracy z Instytutem Historii...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności