Śladami Młodej Polski – kl. 3a w Krakowie

Śladami Młodej Polski – kl. 3a w Krakowie

22 października 2022r. klasa 3a pod opieką pań: Ewy Góry i Renaty Sowy udała się na wycieczkę klasową do Krakowa.
Program dnia został dostosowany do wymogów innowacji pedagogicznej, realizowanej w profilu humanistycznym, zastosowane zostały również elementy lekcji odwróconej.

W Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. można poznać panoramę dziejów sztuki polskiej tego okresu. Wystawa ukazuje w sposób przekrojowy wybrane zjawiska, kierunki, prądy artystyczne poprzez wybitne dzieła z kolekcji sztuki najnowszej Muzeum. Młodzież zobaczyła wybrane obrazy Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej i wiele innych.
Następnym punktem programu była lekcja muzealna w Domu Józefa Mehoffera pt” Kultura, obyczaje i sztuka Młodej Polski”.
Lekcja poświęcona była obyczajowości i kulturze modernizmu. Muzeum mieści się w domu, który Józef Mehoffer – jeden z najwybitniejszych młodopolskich artystów i czołowych przedstawicieli symbolizmu przełomu wieków – nabył w 1932 r. i wyposażył w stylowe meble, dzieła sztuki oraz rzemiosło artystyczne.
Uczniowie pracując z fragmentami dzieł literackich i wspomnień szukali we wnętrzu opisywanych przedmiotów, rozwiązywali zagadki, poznawali pojęcia związane z epoką.
Wspaniały ogród Mehoffera w popołudniowym słońcu dał okazję do chwili zadumy i uporządkowania wrażeń (obraz J. Mehoffera pt.„Dziwny ogród” oglądali już po powrocie do szkoły).

W kościele Franciszkanów humaniści zobaczyli pierwsze wielkie dzieło Stanisława Wyspiańskiego: malowidła ścienne w prezbiterium i nawie poprzecznej oraz witraż „Bóg Ojciec”.

Niesamowitym przeżyciem było zobaczenie na Rynku dwóch pomników Adama Mickiewicza. Obecnie obchodzimy Rok Romantyzmu. Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego "Adasia" jest inicjatywą Teatru Groteska, który przypomina w ten sposób, że „Adam Mickiewicz był niezwykle wrażliwy na teatr. Uważał, że właściwie w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza w teatrze romantycznym”.
Nasi uczniowie wzięli udział w quizie przygotowanym przez aktorów, rozpoznając cytaty z Wieszcza.
Wieczorem młodzież udała się na spektakl pt. „Wesele” w Teatrze Scena Stu.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
04.12.2023
Sukcesy literackie naszych uczniów

Sukcesy literackie naszych uczniów

1 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu Literackiego "Nie...

czytaj więcej
04.12.2023
Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

W dniu 30.11.2023 r., uczniowie I LO w Żywcu z klas 1d, 1e, 2c, 2d, 2e, 3d, 3e i 4d z rozszerzeniem geografii (klasy dwujęzyczne), pod...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności