Solidarni w Warszawie

9 i 10 kwietnia miał miejsce wyjazd edukacyjny do Warszawy laureatów Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. Naszą szkołę reprezentowały Wioletta Lach z kl. 4d i Natalia Stokłosa z kl. 4a.
Naszym pierwszym przystankiem na „Solidarnościowej” mapie była kopalnia węgla kamiennego „Wujek”, gdzie poznaliśmy historię strajku górników w grudniu 1981 - po wprowadzeniu stanu wojennego. Najciekawszym elementem wystawy muzeum była ogromna makieta kopalni, dzięki której mogliśmy obrazowo poznać dokładny przebieg strajku i jego pacyfikacji. W pamięci utrwaliły się nam również wystawione guziki zamordowanych oficerów polskich znalezione w Miednoje. Pozwoliły nam one na zapoznanie się z szerszym kontekstem historycznym. Następnie udaliśmy się do Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Mieliśmy okazję poznać okoliczności, w jakich doszło do zbrodni katyńskiej i fałszowania historii przez sowieckie władze. Mogliśmy również obejrzeć znalezione pamiątki po ofiarach zbrodni. Przedmioty osobiste należące do zamordowanych w Katyniu były dla nas wstrząsającym świadectwem tragedii ludzi, którzy mieli własne domy, żony, pasje i zainteresowania o czym świadczyły znajdujące się w muzeum obrączki, klucze oraz własnoręcznie rzeźbione figurki szachowe. Ostatnim punktem na naszej trasie było Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie z ust naocznego świadka historii mogliśmy poznać życiorys błogosławionego. Zrozumieliśmy, dzięki opowieści jak wielkie znaczenie miała postać ks. Popiełuszki w jednoczeniu ludzi w ciężkich czasach. Mieliśmy również okazję, by pooglądać pamiątki po nim i zdjęcia z lat dzieciństwa.
Nasz dzień rozpoczął się spacerem po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków. Kolejnym przystankiem było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które mieści się na terenie dawnego więzienia na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przewodnik ze szczegółami przedstawił nam historię tego miejsca i ludzi w nim przebywających. Była to wstrząsająca opowieść o najczęściej niesłusznie oskarżonych więźniach. Nieludzkie warunki i sposób w jaki byli traktowani, (zarówno podczas wojny przez Niemców, jak i po wojnie przez władze komunistyczne) przyprawiały nas o dreszcze. Szczególnie trudna była historia likwidacji osadzonych tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego podczas której przez jeden rozkaz, w przeciągu kilku godzin, Niemcy zamordowali ponad 600 więźniów. Również na terenie tego więzienia śmierć poniosło wielu polskich bohaterów m. in. rotmistrz Witold Pilecki. Miejscem, w którym zakończyliśmy naszą wycieczkę było Sanktuarium Opatrzności Bożej w Wilanowie. Zobaczyliśmy piękna monumentalną budowlę, której rozbudowa nadal trwa. Odwiedziliśmy również połączony z nią Panteon, gdzie znajdują się sarkofagi prezydentów Polski na uchodźstwie.
Była to intrygująca podróż śladami współczesnej historii ojczyzny. Pozwoliła nam ona umocnić pamięć o poległych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.
Wioletta Lach, kl. 4d
Natalia Stokłosa, kl.4a