Spektakl „Pochwała życia” w ramach akcji „Pola nadziei”

Spektakl  „Pochwała życia” w ramach akcji „Pola nadziei”

Nadzieja bywa, jeżeli ktoś wierzy,
Że ziemia nie jest snem, lecz żywym ciałem,
I że wzrok, dotyk ani słuch nie kłamie.
A wszystkie rzeczy, które tutaj znałem,
Są niby ogród, kiedy stoisz w bramie.

Cz. Miłosz

 

30 listopada br. klasa 4c, pod kierunkiem pani Dominiki Kamińskiej i ks. Jacka Moskala, wystawiła sztukę pt. „Pochwała życia”. Spektakl, jak wskazuje jego tytuł, ukazuje, że zarówno chwile radosne, jak i te trudne składają się w jedną, piękną całość, jaką jest życie. Doświadczenia, które nabywamy kształtują przecież każdego z nas. Choć czasem trudno jest pogodzić się z tym, co nas spotyka, a strach przed przyszłością jest nieodłącznym elementem codzienności, to należy pamiętać, że życie jest najpiękniejszym darem i najcenniejszą wartością. Spektakl wraz z kiermaszem słodkości wpisują się w międzynarodową akcję ,,Pola nadziei”, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób nieuleczalnie chorych. Środki pozyskane z kiermaszu w łącznej kwocie 1602,80 zł przeznaczamy na Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji, a szczególnie klasom: 1a, 2c, 2h, 3a i 4c za zorganizowanie kiermaszu. Warto także wspomnieć, że znakiem rozpoznawczym akcji ,,Pola nadziei” jest żonkil - symbol nadziei dla osób nieuleczalnie chorych i umierających.

Na początku spotkania w auli szkolnej pan dyrektor Jacek Biłko przywitał gości, pana Andrzeja Widzyka - Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu, księdza dr. Marka Studenskiego – Wikariusza Generalnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, a zarazem Dyrektora Wydziału Katechetycznego, księdza Grzegorza Gruszeckiego – dziekana Dekanatu Żywieckiego i proboszcza Parafii Konkatedralnej w Żywcu, księdza Romana Zonia, nauczycieli emerytów, pana dyrektora Zbigniewa Holboja, panią prof. Lucynę Stolorz – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum i jednocześnie byłą wychowawczynię klasy 4c. Pan dyrektor skierował słowa wdzięczności do organizatorów, wyrażając radość, że dzięki tej inicjatywie również społeczność naszego liceum staje się aktywną częścią akcji „Pola nadziei”. Podkreślił, że problem opieki nad osobą chorą terminalnie jest mu szczególnie bliski w tym czasie ze względu na chorobę mamy.

Po spektaklu ks. dr Marek Studenski, dziękując za zaproszenie na spektakl, podzielił się bardzo osobistym świadectwem związanym ze śmiercią swojej mamy. Wyznał, że wielką łaską i darem od Pana Boga była obecność przy jej śmierci. Mama przyjęła Komunię świętą i dwadzieścia minut później zmarła. Towarzyszenie osobie umierającej jest doświadczeniem, którego wagę i ciężar trudno wyrazić słowami. Ludzie boją się granicznych sytuacji, a spektakl „Pochwała życia” pomaga w przeżywaniu bolesnych chwil.

Głos zabrał również ksiądz dziekan Grzegorz Gruszecki, który zaznaczył, aby kierować się w życiu myślą: Przeżyj swoje życie według kompasu, a nie zegarka.

Na podsumowanie uroczystości pan dyrektor Zbigniew Holboj zwrócił uwagę, że życie należy afirmować w każdej sytuacji, co widoczne jest w filmie Roberta Benigniego „Życie jest piękne”, do obejrzenia którego szczególnie zachęcał młodzież.

Po wzruszającym apelu uczniowie otrzymali gromkie brawa i gratulacje.

W rolach głównych wystąpili: Daria Czul, Kamila Dendys, Magdalena Kormaniak, Milena Kubieniec, Łukasz Marszałek, Kinga Niewiadoma, Maria Pszczółka, Weronika Święcicka, Magdalena Tracz.

Utwory poetyckie recytowały: Aleksandra Gola, Wanda Kaczorowska, Paulina Łabas, Patrycja Machniewska.

Scenariusz opracowała Aleksandra Krzyżowska.

Zebrani mogli wysłuchać mistrzowskiego wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych w wykonaniu: Mateusza Dudki, Edyty Kalemby, Aleksandry Krzyżowskiej, Emilii Marciak, Emilii Mrowiec, Alicji Słowiak i Zofii Sobel.

O dekorację oraz rekwizyty zadbali: Paulina Bieś, Maksymilian Gaciek, Justyna Firleta, Julia Pytel, Zuzanna Studencka.

Montażem filmiku zajęli się: Eryk Damek i Mateusz Magiera.

Konferansjerkę prowadziły: Katarzyna Toman i Patrycja Machniewska.Organizatorzy: klasa 4c wraz z panią Dominiką Kamińską i ks. Jackiem Moskalem


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
16.04.2024
Hiszpańska podróż klasy 2h

Hiszpańska podróż klasy 2h

Klasa 2h wraz z wychowawczynią, p. Barbarą Luzar wzięła udział we wspaniałej wycieczce do Hiszpanii w dniach 9 - 13 kwietnia.

czytaj więcej
15.04.2024
Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Zapraszamy do obejrzenia rysunków inspirowanych pracami artystki Ewy Juszkiewicz, które wykonali uczniowie z kl.1 b i d, na zajęciach rozwijających...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności