Sprawozdanie z wycieczki zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia „Wyjście z klasą”
W dniu 3 grudnia 2025 r. uczniowie klasy 1MS I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu pod opieką nauczycieli Moniki Dyrlagi i Ewy Wandzel udali się do Muzeum Miejskiego w Żywcu na warsztaty edukacyjne w ramach przedsięwzięcia ministerialnego pod nazwą „Wyjście z klasą”.
Podczas pierwszej części warsztatów uczniowie zapoznali się z życiem i działalnością Andrzeja Komonieckiego – autora „Dziejopisu Żywieckiego”, wójta, burmistrza, radnego, malarza, pozłotnika, który jest wybitną i zasłużoną postacią dla historii Żywca oraz okolicznych miejscowości. W czasie spotkania z kustoszem uczniowie obejrzeli oryginały kronik autorstwa Komonieckiego, mieli możliwość odczytywania fragmentów jego dzieł, poznania szczegółów życia codziennego w dawnym Żywcu oraz zapoznali się ze sztuką introligatorską i konserwatorską porównując egzemplarze stare i te, poddane już zabiegom renowacyjnym i konserwatorskim.
Druga część warsztatów dotyczyła stroju mieszczan żywieckich. Uczniowie obejrzeli oryginalne stroje noszone przez mieszczan w różnym wieku i o różnej zamożności (panny, mężatki, mężczyźni). Następnie oglądali poszczególne części tych strojów, a niektóre z nich, takie jak czepce mężatek, spódnice oraz pasy męskie, mieli okazję przymierzyć i sprawdzić ich wygodę.
Kolejna część warsztatów dotyczyła historii linii żywieckiej rodziny Habsburgów. Uczniowie zapoznali się z genealogią rodu oraz życiorysami najbardziej zasłużonych mieszkańców zamku. W czasie przejścia przez pomieszczenia zamkowe obejrzeli meble, zastawy, obrazy, stroje, dokumenty oraz inne pamiątki rodzinne. Zobaczyli też makiety zamku przedstawiające wygląd zabudowań na przestrzeni wieków oraz zapoznali się ze szczegółami poczynionych zmian porównując poszczególne modele.
Na koniec warsztatów uczniowie przeszli do konkatedry żywieckiej i weszli na wieżę kościelną, z której podziwiali widok na miasto oraz wysłuchali krótkiej prelekcji na temat najważniejszych zabytków miasta. Oglądali także makiety zabytkowych kościołów żywieckich.
Po kilkugodzinnych warsztatach edukacyjnych, na zakończenie uczestnicy skorzystali z oferty przykościelnej cukierni „Przystań”, gdzie uczniowie mieli możliwość odpocząć, napić się ciepłych napojów i spróbować lokalnych wypieków.



































