Sukces naszych uczennic w Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”

Sukces naszych uczennic w Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”

Katarzyna Śleziak oraz Natalia Stokłosa (uczennice z kl. 3a) zostały laureatkami finału Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego "Solidarni" zajmując kolejno pierwsze i czwarte miejsce.

W finale organizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Zarząd Regionu Podbeskidzie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Bielsku-Białej brało udział 49, wyłonionych drogą eliminacji szkolnych, uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Nas reprezentowała drużyna w składzie: Katarzyna Śleziak (w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w Konkursie), Natalia Stokłosa z klasy 3a oraz Wioletta Lach z kl. 3d.

Eliminacje szkolne tradycyjnie miały miejsce w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL - 13 grudnia 2023 r., natomiast finał „Solidarnych” odbył się 23 stycznia 2024 r. w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej.

Tematyka Konkursu obejmowała sytuację społeczno-polityczną w Polsce i Europie w latach 1976-1989, a zwłaszcza wydarzenia z okresu jawnej i podziemnej działalności NSZZ „Solidarność”, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Podbeskidzie.

Wręczenia nagród dokonali Pan Artur Kasprzykowski - organizator Konkursu i propagator historii z ramienia katowickiego Oddziału IPN, gość specjalny: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Pan Piotr Duda oraz przewodniczący Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Pan Marek Bogusz. Gospodarzami uroczystego spotkania, które miało miejsce 19 lutego w naszej Szkole, byli Pan dyrektor Jacek Biłko i dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu Pan Andrzej Widzyk.

Dodatkową nagrodą dla najlepszych finalistów będzie udział w trzydniowym wyjeździe edukacyjnym do Gdańska. W planach m.in. zwiedzanie Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, kościoła św. Brygidy i Westerplatte. Fundatorem nagrody jest podbeskidzka „Solidarność”.

Gratulujemy naszym uczennicom, jak i wszystkim startującym w Konkursie uczniom oraz życzymy kolejnych sukcesów w odkrywaniu kart naszej historii – wszak to ona pozwala zrozumieć otaczający nas świat i pomaga obrać właściwą drogę w przyszłość.

Dyrekcja i nauczyciele historii


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
16.04.2024
Hiszpańska podróż klasy 2h

Hiszpańska podróż klasy 2h

Klasa 2h wraz z wychowawczynią, p. Barbarą Luzar wzięła udział we wspaniałej wycieczce do Hiszpanii w dniach 9 - 13 kwietnia.

czytaj więcej
15.04.2024
Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Zapraszamy do obejrzenia rysunków inspirowanych pracami artystki Ewy Juszkiewicz, które wykonali uczniowie z kl.1 b i d, na zajęciach rozwijających...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności