Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji

21 marca 2022 r. z okazji Światowego Dnia Poezji w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej z inicjatywy dyrektor biblioteki Pani Kornelii Gąsiorek odbyło się spotkanie poetyckie, na które zostali zaproszeni uczniowie żywieckich szkół średnich wraz z opiekunami.

Światowy Dzień Poezji jest świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku, obchodzonym corocznie 21 marca. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Kornelia Gąsiorek, witając gości oraz wyrażając nadzieję, że to początek cyklicznych spotkań poświęconych poezji. Następnie Pani Monika Derus oraz Pani Agnieszka Kubies-Blitz przybliżyły historię i założenia Światowego Dnia Poezji. Część warsztatową prowadziła Pani Lucyna Majdak. Uczestnicy mogli odkrywać sensualny świat poezji Bolesława Leśmiana na przykładzie utworu wybranego z cyklu “W malinowym chruśniaku”. Nie zabrakło też okazji do rozmowy na temat odbioru liryki przez współczesnych czytelników. Podjęto również próbę zdefiniowania pojęcia poezji. Uroczystości dopełnił występ lidera zespołu Małe Kino, Pana Jarosława Kąkola, który wykonał utwory poezji śpiewanej do tekstów Bolesława Leśmiana oraz Jana Lechonia.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.06.2024
Jakub Pach wicemistrzem świata w sztukach walki w formule ADCC

Jakub Pach wicemistrzem świata w sztukach walki w formule ADCC

25 maja 2024 r. w Warszawie odbyły się AMATORSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA w sztukach walki w formule ADCC (Abu Dhabi Combat Club) – prekursor i...

czytaj więcej
11.06.2024
Obóz naukowy humanistów naszego liceum

Obóz naukowy humanistów naszego liceum

W dniach od 5 do 7 czerwca 2024 roku odbył się naukowy obóz humanistów w Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej. W wyjeździe wzięło udział 50 uczniów z...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności