Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji

21 marca 2022 r. z okazji Światowego Dnia Poezji w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej z inicjatywy dyrektor biblioteki Pani Kornelii Gąsiorek odbyło się spotkanie poetyckie, na które zostali zaproszeni uczniowie żywieckich szkół średnich wraz z opiekunami.

Światowy Dzień Poezji jest świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku, obchodzonym corocznie 21 marca. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma “dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Kornelia Gąsiorek, witając gości oraz wyrażając nadzieję, że to początek cyklicznych spotkań poświęconych poezji. Następnie Pani Monika Derus oraz Pani Agnieszka Kubies-Blitz przybliżyły historię i założenia Światowego Dnia Poezji. Część warsztatową prowadziła Pani Lucyna Majdak. Uczestnicy mogli odkrywać sensualny świat poezji Bolesława Leśmiana na przykładzie utworu wybranego z cyklu “W malinowym chruśniaku”. Nie zabrakło też okazji do rozmowy na temat odbioru liryki przez współczesnych czytelników. Podjęto również próbę zdefiniowania pojęcia poezji. Uroczystości dopełnił występ lidera zespołu Małe Kino, Pana Jarosława Kąkola, który wykonał utwory poezji śpiewanej do tekstów Bolesława Leśmiana oraz Jana Lechonia.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności