Szkolny Klub Europejski zakończył swoją ciekawą tegoroczną akcję. Jaką? Przeczytaj.

Szkolny Klub Europejski zakończył swoją ciekawą tegoroczną akcję. Jaką? Przeczytaj.

Powszechnie wiemy, że od czasu rewolucji na Majdanie wielu Ukraińców wyemigrowało ze swojego kraju, w tym w dużej części do Polski. Jak się okazało, w dosyć dużej ilości (ponad 1200 zameldowanych) zamieszkali oni także na Żywiecczyźnie. Wraz ze znajomymi, z którymi jesteśmy zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim "Kopernik" przy I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu, postanowiliśmy poznać się z nowymi sąsiadami, ponieważ zauważaliśmy, że mimo tego, iż wielu z nich mieszka tu już nawet od 3 lat, to w ogromnej większości żyją w izolacji. Dzięki dobrej radzie i pomocy Pani wicedyrektor Aleksandry Burej opisaliśmy, co chcielibyśmy zrobić, i zgłosiliśmy nasze zamierzenia na konkurs projektów obywatelskich międzynarodowej organizacji Centropa (Central Europe Center for Research and Documentation). Udało nam się uzyskać dofinansowanie. Tytuł projektu oddaje to, co mieliśmy na celu: „Nieobojętni: Akcja-Integracja” – młodzi Polacy i Ukraińcy w Żywcu. Pierwsza akcja, którą zorganizowaliśmy, odbyła się 24 marca. Wszystko rozpoczęło się od koncertu naszego klubowego zespołu, a następnie przeszliśmy do najważniejszego punktu dnia, czyli „Żywej Biblioteki”. Przy bufecie, który zorganizowały nam Fundacja Pomocy Dzieciom oraz firma CzekoDeko, poznawaliśmy się z Ukraińcami, którzy postanowili przyjąć nasze zaproszenie (dostarczone w formie plakatów i ulotek do miejsc, w których mieszkają). Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzą i kim są. Zaczęliśmy zawiązywać nowe znajomości. Ponownie spotkaliśmy się tydzień później i poświęciliśmy kilka godzin na wspólne zwiedzanie Żywca. Dzięki rozpropagowaniu akcji przez Panią Valentinę, mamę dwóch ukraińskich koleżanek uczących się w naszej szkole, mogliśmy poznać jeszcze większą ilość nowych sąsiadów. Wspólnie zwiedziliśmy muzeum Arcyksiążęcego Browaru. Następnie podziwialiśmy nasz piękny park i rozmawialiśmy przy wyśmienitej kawie zafundowanej nam przez CzekoDeko. Trzecie spotkanie odbyło się w naszej szkole, gdzie pod przewodnictwem Pani Doroty Babińskiej - Waluś uczyliśmy się - w polsko -ukraińskiej grupie - malować na szkle. Kolejny raz zobaczyliśmy się po świętach, także w szkole. Wspólnie wysłuchaliśmy koncertu orkiestry Beskid Sound Project oraz autorskich utworów naszego kolegi Maćka Pępka, który zaprezentował je wraz z Michałem Krajewskim. Ostatnia akcja odbyła się na kempingu „Dębina”, gdzie biesiadując, śpiewaliśmy wspólnie polskie i ukraińskie piosenki ludowe. Po wszystkich pięciu akcjach jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało się nam osiągnąć. Przykładem tego może być m.in. sytuacja, w której dwie rodziny ukraińskie, pochodzące z tego samego miasta (ze Lwowa), i pracujące w tym samym zakładzie w Żywcu, poznały się dopiero w czasie jednej z akcji. Zdobyliśmy też ogromne doświadczenie w organizowaniu projektów. Znajomości, które nawiązaliśmy, trwają nadal. Planujemy wspólną wycieczkę w góry i śpiewanie na żywieckim rynku ukraińskiej piosenki „Czerwonu Rutu” podczas Święta Muzyki, które zorganizujemy 21 czerwca. Nie udałoby się nam zrealizować tego projektu bez wielkiej pomocy ze strony naszej nauczycielki i opiekunki SKE, Pani Beaty Fałdrowicz. Dzięki niej i wsparciu wymienionych tu osób poznaliśmy naszych ukraińskich sąsiadów i przeżyliśmy piękną, wartościową przygodę.

Tomasz Szczepaniak (kl. 2f), koordynator projektu

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności