Uroczystość z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada to święto, które w wyjątkowy sposób skłania do refleksji nad istotą i sensem wolności człowieka oraz narodu. W tym roku upłynęły 103 lata, odkąd nasz kraj odzyskał suwerenność. W naszym liceum to ważne wydarzenie uczciliśmy 10 listopada 2021 roku. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Żywcu Andrzej Widzyk oraz dr hab. Lech Krzyżanowski - profesor w Instytucie Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pan Profesor wygłosił wykład „W rocznicę odzyskanej suwerenności. W jaki sposób Polska wybiła się na niepodległość?”, prezentując liczne zabiegi naszych przodków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.
Uczniowie klasy 2a przybliżyli zgromadzonym na uroczystości wydarzenia na świecie, w Europie, w Polsce oraz w Żywcu, które związane były z okolicznościami zakończenia I wojny światowej. Obraz tęsknoty Polaków za wolnością podkreślony został recytacją wiersza C. K. Norwida „Moja piosnka II” oraz utworami granymi na fortepianie – „Marzeniem miłosnym” Franciszka Liszta w wykonaniu Tomasza Jurasza oraz Walcem cis-moll op. 64 nr 2 Fryderyka Chopina wykonanym przez Tymoteusza Mytycha.

Organizatorzy: klasa 2a wraz z wychowawczynią Ewą Górą i polonistką Renatą Sową.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
11.04.2024
Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

9 kwietnia br. gościliśmy w murach naszej szkoły synów Karla Velana: Ivana i Toma, którzy przyjechali do Polski wraz ze swoimi żonami, by ponownie...

czytaj więcej
11.04.2024
Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Frankofonia to wspólnota 300 milionów ludzi z pięciu kontynentów, posługujących się językiem francuskim. Międzynarodowy Dzień Frankofonii...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności