Uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Był taki okres w historii naszej ojczyzny, kiedy na 123 lata utraciła swoją niepodległość. Rok 1772, 1793 i 1795 to daty trzech rozbiorów. Trzy wielkie mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria podpisały akt rozbiorowy, w wyniku którego ostatecznie zagarnęły polskie ziemie, a ludność znalazła się pod zaborami. Liczne represje, germanizacja i rusyfikacja nie były w stanie zniszczyć ducha naszego narodu. Polacy nigdy nie ulegli tyranii i nie bali się bronić najważniejszych wartości. Mimo prób wynaradawiania zachowali swoją tożsamość i jedność. Łączyły ich: wspólny język, tradycje, kultura oraz chęć wyzwolenia kraju. Najskuteczniejszą drogę do odzyskania niepodległości wybrał Józef Piłsudski, tworząc Legiony Polskie. Później jako Naczelnik Państwa Polskiego z dniem 11 listopada 1918 roku przejął władzę. Był to upragniony przez miliony Polaków dzień odzyskania niepodległości. W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę tych wydarzeń.

Uroczystą akademię przygotowała klasa 2a z gościnnym udziałem przy fortepianie Katarzyny Knapek z kl. 4b pod kierunkiem wychowawczyni Pauliny Komender i polonistki Renaty Sowy.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
04.12.2023
Sukcesy literackie naszych uczniów

Sukcesy literackie naszych uczniów

1 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu Literackiego "Nie...

czytaj więcej
04.12.2023
Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

W dniu 30.11.2023 r., uczniowie I LO w Żywcu z klas 1d, 1e, 2c, 2d, 2e, 3d, 3e i 4d z rozszerzeniem geografii (klasy dwujęzyczne), pod...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności