Warsztaty terenowe z geografii prowadzone przez pracowników naukowych UŚ w Katowicach i Uniwersytetu

Warsztaty terenowe z geografii prowadzone przez pracowników naukowych UŚ w Katowicach i Uniwersytetu

10 września 2021 roku w klasach z rozszerzeniem z geografii – 2d i 3bg - w ramach zajęć terenowych, odbyły się warsztaty naukowo – badawcze, prowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu w Żylinie (Słowacja) pod kierunkiem Pana prof. dr hab. Ireneusza Malika, Dyrektora Katedry Rekonstrukcji Środowiska Geograficznego WNP Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem zajęć terenowych był udział uczniów w przeprowadzeniu badań przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i urządzeń: z zakresu hydrologii, geologii, gemorfologii i zagrożeń środowiskowych - powodzie i osuwiska.

Obszar badań obejmował Powiat Żywiecki: gminę Żywiec i gminę Świnna (rzeka Koszarawa) oraz gminę Jeleśnię (osuwisko).

Zakres warsztatów obejmował:
– Wyznaczanie stoków aktywnych osuwiskowo;
– Szacowanie ryzyka osuwiskowego dla inwestycji budowlanych;
– Rekonstrukcję powodzi;
– Szacowanie ryzyka powodzi dla inwestycji budowlanych;
– Narzędzia dendrochronologiczne okrślania aktywności osuwisk i z nim związanymi zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzi.

Podsumowaniem zajęć terenowych było spotkanie w auli I LO w Żywcu, gdzie uczniowie w oparciu o zebrane materiały dokonali analizy wyników przeprowadzonych badań.

Organizatorem warsztatów naukowo – badawczych był Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskigo w Katowicach i Uniwersytet w Żylinie.

Organizator - Jacek Seweryn


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności