Wspomnień czar...

Wspomnień czar...

22 marca 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczestników III Obozu Naukowego Humanistów. Była to okazja do podsumowań i ocen  (na podstawie ankiet), także czas na refleksje, a przede wszystkim przyjemność wspólnego oglądania zdjęć i komentowania różnych sytuacji.

W imieniu uczestników i organizatorów III ONH pragniemy podziękować za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć zarówno na stronie szkoły, jak i na Face booku. Warto również  przeczytać refleksje uczestników.

Organizatorki III ONH: Halina Słowik- Tyc, Danuta Jarosińska - Tracz i Lucyna Majdak.

Fotoreportaż - zobacz

Czy nasza natura to belcanto?

Refleksje uczestników III Obozu Naukowego Humanistów.

Zadaniem poety nie jest opisywanie rzeczywistości, zadaniem artysty jest dotrzeć do rzeczywistości  - tak mówił o Zbigniewie Herbercie profesor UJ Stanisław Gawliński w czasie pasjonującego wykładu na trzecim Obozie Naukowym Humanistów w Soblówce.

Jakie cele stawiają sobie humaniści? Pragnienie rozwijania pasji towarzyszy nauczycielom i uczniom NASZEGO LICEUM, dlatego z wielką radością uczestniczymy w obozie.  Niezwykle emocjonujące były warsztaty z aktorem Teatru Ludowego w Krakowie. Piotr Piecha zaskakiwał nas metamorfozami: w mundurze i z heligonką wyśpiewał patriotyczne pieśni przy fortach w Węgierskiej Górce; z siwą brodą prosił o datki przy kościele w Ciścu, a wieczorem po warsztatach z dykcji i elementów gry aktorskiej założył kolorową perukę. Staliśmy się bohaterami scen z „Wesela” S. Wyspiańskiego, bawiąc się w dyskotekowym rytmie, w świetle… latarek. Tak rozpoczęła się nasza przygoda  z teatrem, literaturą i filozofią.

W tym roku profesor  Stanisław Gawliński mówił o wyborach etycznych  Zbigniewa Herberta i o jego życiu prywatnym. To była ciekawa podróż poprzez historię XX wieku i poezję mistrza. Poprzez prawa matematyki i geometrii można powołać piękno. Cała natura to „belcanto” – tak tłumaczył słowa Herberta wykładowca. Przewodniczkami po świecie literatury pięknej były także studentki UJ – absolwentki naszej szkoły: Anna Worek i Lidia Kamińska. Prowadziły warsztaty i opowiadały o studiach wyższych.

Na nasze zaproszenie przyjechał do Soblówki reżyser filmowy, absolwent I LO – Szymon Wróbel. Przekonywał nas, że człowiek może realizować marzenia z dala od  centrów kulturalnych i bez wielkiego budżetu. Przypomniał historię powstania filmów „Jego oczami” oraz „Z domu…”. Pokazał nam fragmenty swojego ostatniego projektu ukazującego dzieje rodziny biskupa Pieronka. Spotkanie z artystą poprzedziła projekcja filmu „Mój rower” P. Trzaskalskiego i warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Biegun.

Rozwija nas nie tylko kontakt z drugim człowiekiem, ale także z naturą. W tym roku cieszyliśmy się słońcem w czasie górskiej wędrówki na Wielką Rycerzową. Nasz przewodnik i gawędziarz, Grzegorz Śleziak to znawca folkloru góralskiego, geologii, beskidzkiej fauny oraz leczniczych i … magicznych roślin cenionych przez górali.

Obóz Naukowy Humanistów stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania ze współczesnym dziennikarstwem.  Nasze zaproszenie na warsztaty przyjął współpracujący z „Dziennikiem Zachodnim” oraz z Polskim Radiem Jakub Marcjasz. Podkreślał wagę rzetelności i odpowiedzialności w dziennikarstwie i zwrócił naszą uwagę na problem „fake newsów”. Mieliśmy możliwość poznania podstawowych zasad pracy oraz przykładów najnowszych, ewoluujących gatunków m.in. reportażu interaktywnego.

Czas na obozie urozmaicają wieczory artystyczne, w tym roku realizowaliśmy nasze pomysły związane z hasłem ”nasze pasje, nasi ulubieńcy”. Swoistą podróżą w czasie są tradycyjne już spotkania przy ognisku. Niekiedy, nieoczekiwanie, przeistaczają się z uczty kulinarnej w koncert muzyki współczesnej lub w … niepowtarzalne popisy kabaretowe.

Stawiamy sobie także ważne filozoficzne pytania. Człowiek jest nieprzekazywalny – tłumaczyła nam doktor filozofii Ewa Piecha-Kasprzyk. Warsztaty były poświęcone aksjologii. Każda osoba jest nośnikiem wartości wyjątkowej – tak mówił Karol Wojtyła. Z tymi przekonaniami korespondują spostrzeżenia starożytnego filozofa - Sokratesa. Należy poznać samego siebie, bo poprzez rozum i poznanie dusza może osiągnąć szczęście. A dobro stanowi specjalną cnotę duszy.

Na Obozie Naukowym Humanistów rozwijamy nasze zainteresowania. Spędzamy czas w sposób twórczy, odkrywamy człowieka i świat poprzez dziennikarstwo, literaturę, filozofię i sztukę.  Udało się zrealizować   marzenie, aby ten obóz trwał dłużej. Pięć dni we wrześniu 2017 roku minęło niepostrzeżenie. Dzisiaj je wspominamy, patrząc na zdjęcia, twarze koleżanek, kolegów i nauczycieli.

Nie byłoby tych ważnych spotkań humanistów, gdyby nie wsparcie finansowe Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu, otwartość zapraszanych gości oraz życzliwość osób wspierających nasze działania.

Dziękujemy także organizatorkom III Obozu Naukowego Humanistów - paniom: Halinie Słowik-Tyc, Danucie Jarosińskiej -Tracz, Lucynie Majdak i towarzyszącemu nam w wycieczce górskiej Wojciechowi Wieczorkowi. Zazdrościmy klasom pierwszym, bo IV Obóz Naukowy Humanistów w Soblówce dopiero przed nimi.
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z obozu.

Uczestnicy III Obozu Naukowego Humanistów: 2f, 2h, 2e,3 f, 2a i 2b.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności