Wykłady z Uniwersytetu Śląskiego dla klas humanistycznych

Wykłady z Uniwersytetu Śląskiego dla klas humanistycznych

Pomimo pandemii młodzież naszego liceum skorzystała z cyklu spotkań z pracownikami naukowymi Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z którym współpracujemy od 2019 roku.

Oto relacje uczestników:
W dniu 17 marca, klasa II hg uczestniczyła w wykładzie prof. Jerzego Sperki - dyrektora Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład w głównej mierze dotyczył kryzysu monarchii wczesnopiastowskiej, ale został również poruszony temat znalezisk archeologicznych, jakich dokonano na terenie Ostrowa Lednickiego (wyspy na jeziorze Lednica). Uczniowie zostali także zapoznani z historią zawłaszczenia przez Czechów, relikwii św. Wojciecha. W prezentacji zostały umieszczone fragmenty tekstów Galla Anonima-autora „Kroniki polskiej”, slajdy zawierające rekonstrukcje średniowiecznych grodów i kościołów oraz zdjęcia artefaktów odnalezionych podczas badań archeologicznych. Wykład uzupełnił wiedzę uczniów o liczne ciekawostki oraz informacje niepodawane w podręcznikach. Profesor Sperka, swoim zaangażowaniem oraz niezwykle fachową wiedzą, zaszczepił w odbiorcach chęć dalszego zdobywania informacji odnośnie średniowiecznej historii Polski. Wiedza, którą podzielił się z uczniami Pan prof. Jerzy Sperka zostanie z nimi na bardzo długie lata i być może przyda się na przyszłej drodze zawodowej.

Hanna Juraszek kl.2hg

22 marca br. na platformie Teams uczniowie klasy 1a mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie na temat: „Skandynawia epoki wikingów”. Wykład poprowadził dr hab. prof. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego.
Uczniowie dowiedzieli się w jakich latach datowana jest epoka wikingów oraz co przyczyniło się do jej powstania. Poznali również kulturę wikingów, różnorakie przyrządy, z których korzystali oraz przede wszystkim sposoby ataku, jakimi posługiwali się w trakcie najazdów. Wikingowie od VIII do XI wieku dotarli do prawie wszystkich zakątków Europy, w tym stolicy Bizancjum - Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Ponadto uczestnicy wykładu zaznajomili się z wieloma wartościowymi źródłami wiedzy o wikingach.
Zajęcia były prowadzone w interesujący sposób i zaciekawiały bardziej z każdą chwilą. Przyczyniły się do pogłębienia wiedzy uczniów na temat wikingów i ich czasów.

Jakub Saleciak kl.1a

23 marca 2021 roku uczniowie klasy 1a mieli przyjemność wziąć udział w prowadzonym na platformie Teams wykładzie przygotowanym przez dr Katarzynę Niemczyk z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.
Tematem zajęć było trwające od XII do XIV wieku rozbicie dzielnicowe w Polsce. Wykład miał na celu przybliżenie uczniom przyczyny tego wydarzenia, jego przebieg oraz skutki.
Ponadto dr Katarzyna Niemczyk przedstawiła wiele źródeł pisanych i niepisanych z tamtego okresu, takich jak np. spisana po łacinie Kronika Wielkopolska oraz pieczęć Przemysła II (jako źródło niepisane), oraz koncepcje podziału Polski podczas rozbicia dzielnicowego przedstawione przez różnych historyków.

Julia Kliś kl.1a

Organizatorką spotkań była p. Ewa Góra


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
27.05.2024
Wspieramy akcję charytatywną „Pola Nadziei”

Wspieramy akcję charytatywną „Pola Nadziei”

„Pola Nadziei” to inicjatywa, w ramach której od 1998 roku przeprowadzane są zbiórki pieniędzy na potrzeby polskich hospicjów. Celem akcji jest...

czytaj więcej
21.05.2024

XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

Uczennice i uczniowie naszej szkoły otrzymali cenne podziękowania od Organizatora Konkursu – Fundacji „PRO ARTE CHRISTIANA” – za udział w XV...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności