XVII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

XVII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

14 marca to, niewątpliwie, szczególny dzień dla każdego miłośnika królowej nauk - matematyki. W jego świętowanie włączyliśmy się i my: w tym roku już po raz XVII w naszej szkole odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Liczby π, w których wzięły udział klasy: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a oraz 3b.

Wykład inauguracyjny Geometrie nieeuklidesowe wygłosił dr hab. Roman Badora prof. UŚ – pracownik naukowy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie mieli okazję poznać przykłady geometrii nieeuklidesowych wraz z ich modelami. Następnie interesującą sylwetkę i dorobek naukowy  hinduskiego matematyka Srinivasavy Ramanujana przedstawił w swoim wykładzie dr hab. Tomasz Szostok – także pracownik naukowy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zgodnie z tradycją wybrano też Najlepszego Matematyka Roku – wyjątkowo ten tytuł przypadł w tym roku aż trzem uczniom:  Karolowi Sowie z klasy 3b, Jakubowi Wiśle z klasy 2b oraz Natalii Kotrys z klasy 3b.

Jak corocznie, klasy współzawodniczyły  w wielu konkurencjach. W tradycyjnej recytacji rozwinięcia dziesiętnego liczby π najlepszym recytatorem okazała się być Martyna Klimonda z klasy 3b, która zapamiętała aż 156 cyfr, przy czym nie pobiła ona nieoficjalnego rekordu szkoły wynoszącego ponad 880 cyfr po przecinku (!). Jednak najwięcej emocji wywołał konkurs matematyczny „Awantura o Matematykę”. Jak zawsze zainteresowaniem cieszył się bieg logiczny - również w tym roku specjaliści od skomplikowanych łamigłówek przemierzali szkołę wszerz i wzdłuż, by rozwiązać przygotowane dla nich zadania. Po wyczerpujących zmaganiach konkursowych na uczestników czekały smakołyki w  π bufecie: πerogi, πzza, πerniki i inne.

Oczekiwanym elementem obchodów tego święta był czas, kiedy każda klasa prezentowała przygotowaną krótką scenkę, nierzadko kabaretową, wzbudzającą salwy śmiechu, oraz hymn.

Ponadto mieliśmy okazję wysłuchania dwóch prelekcji w ciekawy sposób przedstawionych przez naszych uczniów z klasy 2b: Jakuba Wisłę, który przybliżył zagadnienie Ciąg Fibonacciego, i Macieja Grochowskiego, który omówił zastosowanie matematyki w muzyce.

Po wyrównanej walce na koniec przyszła kolej na oczekiwany z niecierpliwością werdykt. Zmagania uczniów oceniało profesjonalne jury złożone z ekspertów od nauki, która od wieków fascynuje i ciągle zaskakuje. Obradom jury przewodniczył dyrektor liceum, Pan Jacek Biłko. Tegorocznym triumfatorem została klasa 3b! Gratulujemy!

Co prawda, wszystko, co dobre, szybko się kończy, lecz wspomnienia z tego niesamowitego dnia pozostaną z nami na zawsze. Odliczajmy więc czas do kolejnego 3. miesiąca w roku i jego 14. dnia. (Jednak - zgodnie z wiedzą o liczbie π - musimy zapisać: 3.14...).

Wszystkim klasom biorącym udział w tym wydarzeniu gratulujemy kreatywności i dziękujemy Wam za zaangażowanie.

Organizatorzy - klasa 2b pod opieką matematyczek, p. Haliny Badory i p. Agnieszki Król


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności