Z Izraela do żywieckiego liceum - rodzinna wyprawa aby zobaczyć szkolne dokumenty przodków

Z Izraela do żywieckiego liceum - rodzinna wyprawa aby zobaczyć szkolne dokumenty przodków

W sobotę 26.08.2017 r. w naszym liceum miała miejsce niezwykła wizyta. Szkołę odwiedziła p. Hana Dattner (panieńskie nazwisko) z Izraela, której rodzice byli tu uczniami w latach 20. (wówczas szkoły realnej) - przybyła ze swoimi córkami, ich mężami i z wnukami. Pośród nich była Zohar, która była już naszym gościem trzy lata temu w czasie I Spotkania polsko-izraelskiej młodzieży w Programie "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów" i świetnie pamiętała szkołę, czuła się w niej jak u siebie. Przyjechali aby zobaczyć archiwalne ../uploaded/stara_strona/dokumenty swoich bliskich. Rodzina - razem 19 osób - z wielkim zainteresowaniem przeglądała zachowane księgi, udostępnione na ten dzień w sali 24 jako przygotowana dla nich wystawa. Było to kilkanaście woluminów z lat 1911 - 1932, kiedy to do szkoły uczęszczali: ojciec p. Hany, jego 5 braci, matka i jej siostra. Młodsi i starsi chcieli na przykład wiedzieć, jakie pytania maturalne zostały zadane pierwszemu maturzyście z tej rodziny w 1918 roku, jakie oceny dostawali pozostali, co na ich temat zachowało się w dawnych zapiskach szkolnych. W rozmowach mieszały się języki polski, angielski i hebrajski, wszystkich łączył język serdeczności. Przez blisko godzinę odczytywali ../uploaded/stara_strona/dokumenty, mówili o tym, jak wielką mają one dla nich wartość i jak ważne w życiu człowieka jest wykształcenie. Dziękowali, że szkoła pieczołowicie chroni te zabytkowe księgi, że pielęgnuje swoją historię i zachowuje ślady istnienia ich bliskich.Spotkanie zakończył spacer po szkole i odczytywanie posterów o wspólnej polsko-żydowskiej historii oraz prac (ściana na poddaszu budynku), jakie powstały na zajęciach warsztatowych dotychczasowych trzech spotkań licealistów z Kopernika i ze szkoły Mekif Hei z Ashdod w Izraelu w Programie "Bliżej siebie". Czas naglił, musieliśmy sie żegnać. W planie tego dnia była jeszcze wycieczka gości na cmentarz żydowski w Zabłociu, a potem, już w Krakowie, spotkanie z potomkami człowieka, który ocalił życie rodziców p. Hany, jej samej i jej brata, podczas wojny wyprowadzając ich z krakowskiego getta... .Szkoda, że ta wizyta przypadła jeszcze w okresie wakacji - mogła stać się dla naszych licealistów ciekawą lekcją znaczenia pamięci i szacunku.

Zainteresowani znajdą wiele na ten temat na www. szkoły w nagrodzonym filmie p.t."Spotkania po latach" autorstwa tegorocznych maturzystek.

Zobacz fotoreportaż

organizatorka spotkania, Aleksandra Bury

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności