Żegnamy Panią Profesor Władysławę Kolonko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Władysławę Kolonko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 3 stycznia 2023 roku w wieku 81 lat odeszła od nas Pani Władysława Kolonko – nauczycielka języka polskiego w latach 1969-2005.

Pani Władysława Kolonko ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swój zawód traktowała bardzo poważnie. Z zamiłowaniem do nauczanego przedmiotu i ogromnym zaangażowaniem przekazywała uczniom wiedzę humanistyczną. Potrafiła zarazić młodych ludzi pasją czytania. Była pełna troski wobec swoich uczniów, dla których zawsze miała czas.

Umożliwiała im nie tylko zagłębianie się w świat nauki, ale także sprzyjała rozwojowi innych ich talentów, czego przykładem w szkole była działalność kółka teatralnego pod Jej kierunkiem. Pani Profesor zaznajamiała uczniów z kunsztem aktorskim, a zarazem była duchowym przewodnikiem, ukazującym piękno sztuki słowa i jego ponadczasowość. Uczyła pracy w grupie, odpowiedzialności, szacunku i tolerancji. Dzięki Niej uczniowie mieli możliwość kontaktu z żywym słowem oraz okazję do przyswojenia sobie treści lektur w kreatywny, bardziej interesujący sposób.

Zawód nauczyciela był dla niej powołaniem, spełnieniem i szczęściem.

W Zmarłej tracimy przyjaciółkę i wychowawczynię młodzieży, szanowaną nauczycielkę, miłośniczkę literatury, teatru i filmu.

Na długo pozostanie we wdzięcznej pamięci swoich wychowanków i nauczycieli szkoły, z którymi łączyły Ją serdeczne więzi.

„Była szlachetnym człowiekiem o wielkim sercu i wysokiej kulturze osobistej”.

Halina Badora

„Oddana pracy polonistka, której uczniowie wiele zawdzięczają i darzą Ją jako osobę oraz Jej lekcje dobrymi wspomnieniami. Potrafiła rozwijać zainteresowania humanistyczne uczniów i dorosłych, z którymi prowadziła ciekawe rozmowy o literaturze. W drodze ze szkoły do domu zawsze odwiedzała księgarnię przy ulicy Kościuszki; to były ważne wizyty w Jej życiu. Osoba bardzo uprzejma i grzeczna, ceniona i szanowana przez ludzi. Kochała szkołę”.

Krystyna Bury

„Ceniła piękno w każdej postaci, lubiła się otaczać książkami i pięknymi przedmiotami. Chętnie obdarowywała nimi innych, nie oczekując niczego w zamian. Reżyserka wspaniałego przedstawienia teatralnego, które przygotowała na 100-lecie istnienia szkoły. Osoba bardzo wrażliwa, uważna wobec ludzi, dobra i serdeczna. Człowiek wielkiej kultury”.

Aleksandra Bury

„Władzię Kolonkową spotkałam na początku swojej drogi zawodowej. Bardzo stremowana poprowadziłam pierwszą lekcję pokazową dla nauczycieli. Po jej zakończeniu usłyszałam, właśnie od Władzi, wiele miłych, ciepłych i życzliwych słów. I kiedy potem los zetknął nas w LO im. M. Kopernika w Żywcu, Jej życzliwość towarzyszyła mi przez lata wspólnej pracy. Była, niewątpliwie, nauczycielem z powołania: sumienna, wymagająca, ale też wrażliwa i oddana swoim uczniom, cieszyła się ich sukcesami, martwiła niepowodzeniami. W czasie przygotowywania wielu uroczystości szkolnych widziałam jej rzetelność, skrupulatność, pomysłowość. Czasem niełatwo dawała się przekonać do sugestii innych, ale zawsze ich słuchała z uwagą, żeby znaleźć kompromis. Wiele się od niej nauczyłam, skorzystałam z wielu rad zawodowych i życiowych. Była dobrą koleżanką, dobrym człowiekiem…”

Danuta Kliś

„Pani Władysławo – była Pani dla nas wzorem nauczyciela-pedagoga i koleżanką. Jesteśmy za to wdzięczni”.

Stanisława i Jan Janikowie

„Z niezwykłą wnikliwością intelektualną i zaangażowaniem emocjonalnym prowadziła nas przez tajemnice historii literatury. Dzieliła się pasją. Odsłaniała przed uczniami subtelne odcienie złożonych zagadnień polonistycznych”.

Danuta Jarosińska-Tracz

 Pogrzeb odbędzie się 7 stycznia 2023 roku o godzinie 10.00 w Kościele Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności