Wykład prof. Jerzego Sperki - dyrektora Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

W dniu 17 marca, klasa II hg uczestniczyła w wykładzie prof. Jerzego Sperki - dyrektora Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład w głównej mierze dotyczył kryzysu monarchii wczesnopiastowskiej, ale został również poruszony temat znalezisk archeologicznych, jakich dokonano na terenie Ostrowa Lednickiego (wyspy na jeziorze Lednica). Uczniowie zostali także zapoznani z historią zawłaszczenia przez Czechów, relikwii św. Wojciecha. W prezentacji zostały umieszczone fragmenty tekstów Galla Anonima-autora „Kroniki polskiej”, slajdy zawierające rekonstrukcje średniowiecznych grodów i kościołów oraz zdjęcia artefaktów odnalezionych podczas badań archeologicznych. Wykład uzupełnił wiedzę uczniów o liczne ciekawostki oraz informacje niepodawane w podręcznikach. Profesor Sperka, swoim zaangażowaniem oraz niezwykle fachową wiedzą, zaszczepił w odbiorcach chęć dalszego zdobywania informacji odnośnie średniowiecznej historii Polski.