Literatura a malarstwo na lekcjach języka polskiego. Wykład w ramach programu „Zaproś wykładowcę”

Literatura a malarstwo na lekcjach języka polskiego. Wykład w ramach programu „Zaproś wykładowcę”

2 lutego br. klasy: 2bg, 2c i 2fg uczestniczyły w wykładzie dotyczącym interpretacji tekstów kultury, który wygłosił prof. dr hab. Piotr Kołodziej, literaturoznawca, nauczyciel, autor podręczników do języka ojczystego i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wirtualne spotkanie, w którym brali udział nasi uczniowie, poświęcone było (nie)trudnej sztuce odczytywania obrazów i wierszy, korespondencji różnych dziedzin wizualnych, dialogu literatury z malarstwem oraz szeroko rozumianej twórczości artystycznej człowieka. Ekfraza omówiona przez prof. Kołodzieja na przykładzie wiersza „Dwie małpy Bruegla” Wisławy Szymborskiej została niezwykle entuzjastycznie przyjęta przez młodzież. Poezja polskiej noblistki w zestawieniu z mistrzowskim pędzlem Bruegla odsłoniła słuchaczom wiele możliwości odczytania przedstawionych dzieł. Pan profesor zaproponował kilka wymiarów interpretacji, respektując osobiste i generacyjne doświadczenia twórców, czas historyczny oraz uniwersalną sytuację człowieka i świata.

Organizatorki: Dominika Kamińska i Agnieszka Fluder

22.02.2021
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym liceum

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszym liceum

17 lutego 2021 r. na platformie Teams odbyły się po raz pierwszy w naszym liceum obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Międzynarodowy...

czytaj więcej
17.02.2021
Wykłady online z chemii

Wykłady online z chemii

W styczniu i w lutym 2021 r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych: 2c, 2g, 2cg, 2dg (grupa z rozszerzoną chemią), 3c i 3d brały udział...

czytaj więcej