Solidarni w Gdańsku

Solidarni w Gdańsku

Solidarni w Gdańsku

W dniach 17 – 19 kwietnia 2024 r. uczennica naszej szkoły, Natalia Stokłosa z kl.3a wraz ze szkolnym koordynatorem konkursu – panem Andrzejem Ryczkiewiczem oraz z pozostałymi laureatami Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, wzięła udział w wyjeździe do Gdańska. Podróż, jak i pobyt w kolebce Solidarności, w całości sfinansowany przez podbeskidzką Solidarność, obejmował:

Postój przy tamie na Wiśle we Włocławku, gdzie złożyliśmy kwiaty w miejscu, gdzie w 1984 r. odnaleziono ciało księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności uprowadzonego, torturowanego i zamordowanego przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa.

Złożyliśmy kwiaty i także krótką modlitwą otoczyliśmy zamordowanych w Grudniu'70 pod Pomnikiem poległych Stoczniowców, tuż przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej.

Zwiedziliśmy Salę BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zostały podpisane tzw. Porozumienia Sierpniowe w 1980 r., które, obok dwudziestu pozostałych postulatów, legalizowały działalność NSZZ Solidarność. W przylegającym Europejskim Centrum Solidarności poznaliśmy realia życia w PRL oraz działalność opozycyjną w tamtym okresie.

Spotkaliśmy się także z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność panem Piotrem Dudą, który przywitał nas w gorących słowach oraz przybliżył  współczesną rolę i cel  funkcjonowania związków zawodowych; szczególnie dla młodego pokolenia wchodzącego na rynek pracy i związanych z tym trudnościami i zagrożeniami.

Początki NSZZ Solidarność to wielkie wsparcie ze strony Kościoła – w tym celu udaliśmy się do Bazyliki św. Brygidy, gdzie proboszcz parafii, ks. Ludwik Kowalski wprowadził nas w historię kościoła, dziejów relikwii św. Brygidy, kulisów wizyty w nim prezydenta USA Ronalda Reagana wraz z małżonką oraz mieliśmy okazję podziwiać, wciąż będący w budowie, Bursztynowy Ołtarz.

Niezapomnianym doświadczeniem stała się wizyta na Westerplatte w byłych Wojskowych Składach Tranzytowych, których załoga pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego (a w rzeczywistości kpt Franciszka Dąbrowskiego) od 1 do 7 września 1939 r. bohatersko broniła placówki przed niemieckim atakiem z lądu, powietrza i morza. Wzruszającym momentem była także wizyta na Poczcie Polskiej w Gdańsku, pamiętanej z heroicznej obrony 1 września 1939 r. i późniejszych tragicznych losów naszych pocztowców oraz ich rodzin. Ukoronowaniem całego pobytu w Gdańsku stała się wizyta w Muzeum II Wojny Światowej.

Kolejna edycja Konkursu jesienią 2024 r. – zapraszamy do udziału!


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.05.2024
Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

W dniu 19 kwietna br. w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów...

czytaj więcej
09.05.2024
WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że do II etapu Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Hiszpanii, który odbędzie się 11 czerwca w Mysłowicach...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności