Dzień Patrona w I LO w Żywcu

Dzień Patrona w I LO w Żywcu

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

17 lutego 2023 r. w ramach cyklu wydarzeń poświęconych upamiętnieniu dokonań mistrza, w auli naszej szkoły, miał miejsce wykład Pani dr Aleksandry Barwickiej-Makuli „O Mikołaju Koperniku w 550. rocznicę urodzin”.
Na spotkanie zaproszone zostały klasy: 1a, 2a, 3a, 3f, 4a, i 4b wraz z nauczycielami. Byli obecni również: dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec, dyrektor I LO w Żywcu dr Jacek Biłko i wicedyrektor Piotr Rypień.

Dr A. Barwicka-Makula, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, w pierwszej części wystąpienia omówiła w bardzo szczegółowy i ciekawy sposób kolejne etapy w życiu młodego uczonego.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium” wydane w roku śmierci uczonego.

Oprócz istotnych faktów pani dr Aleksandra Barwicka-Makula podała słuchaczom dostęp do źródeł wiedzy o Naszym Patronie (portal NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS – https://copernicus.torun.pl/pl/) i zapoznała z wieloma ciekawostkami. Mogliśmy zobaczyć jedną z recept własnoręcznie wystawionych przez M. Kopernika oraz usłyszeć o swoistym „skandalu obyczajowym” z powodu gosposi Kopernika - Anny Schilling.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem podążali za opowieścią, na końcu zadawali pytania, na które nasz gość chętnie odpowiadał.

Za wieloletnią współpracę z wykładowcami Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego podziękowania złożył dyrektor I LO – pan Jacek Biłko z delegacją młodzieży.

Koordynatorka współpracy – Ewa Góra


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
28.03.2024
XV Międzynarodowy DZIEŃ ZIEMI i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2024 w I LO w Żywcu

XV Międzynarodowy DZIEŃ ZIEMI i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2024 w I LO w Żywcu

22 marca 2024 roku w auli szkolnej I LO w Żywcu, odbył się XV Międzynarodowy Dzień Ziemi i Swiatowy Dzień Wody. Przygotowaniem tego spotkania...

czytaj więcej
28.03.2024

Generalne sprzątanie Żywca

22 marca 2024 r. uczniowie naszego Liceum, zaopatrzeni w worki oraz jednorazowe rękawiczki, po raz kolejny uczestniczyli w akcji GENERALNEGO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności