Jakub Saleciak finalistą IX Olimpiady Solidarności

Jakub Saleciak finalistą IX Olimpiady Solidarności

W dniach 5-7 czerwca 2023 roku w Gdyni miał miejsce finał IX edycji Olimpiady Solidarności - "Dwie dekady historii" organizowanej przez Fundację Centrum Solidarności. Uczestnicy prezentowali wiedzę z czasów PRL, z naciskiem na lata 70. i 80. XX wieku.

Jednym z uczestników rywalizacji finałowej był uczeń naszego liceum - Jakub Saleciak z klasy 3a, pracujący pod kierunkiem pani Ewy Góry.
Formuła trzeciego etapu Olimpiady Solidarności polegała na zespołowej współpracy w 3-osobowej grupie złożonej z trzech najlepszych uczestników etapu okręgowego. Poza Kubą, województwo śląskie reprezentowali: Zuzanna Janusz (LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach) oraz Mateusz Smok (I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu).

Etap centralny tej olimpiady polegał przede wszystkim na wykonaniu prezentacji na podany przez Komitet temat oraz jego publicznej obronie. Ponadto zespoły musiały uporać się z egzaminem ustnym, podczas którego Komisja sprawdzała wiedzę merytoryczną uczestników.

Przygoda z etapem centralnym Olimpiady Solidarności rozpoczęła się już w kwietniu, bowiem wtedy 48 uczniów z 16 województw po raz pierwszy spotkało się w Gdańsku na organizowanej przez Fundację Centrum Solidarności wizycie studyjnej, która odbyła się w dniach 17-20 kwietnia br. Uczniowie podczas tego pobytu nie tylko poszerzyli swoją wiedzę na temat wypowiedzi publicznych oraz metod wykonania filmu/prezentacji, ale przede wszystkim mieli okazję po raz pierwszy się spotkać oraz poznać piękny Gdańsk.

Niecałe dwa miesiące później - 5-7 czerwca 2023, Kuba ponownie zawitał w Trójmieście, tym razem w nieco poważniejszej scenerii, ponieważ na jego zespół czekał egzamin ustny oraz obrona prezentacji, nad którą drużyna województwa śląskiego pracowała blisko dwa miesiące.

Konkurencja, z jaką musiał spotkać się zespół ze Śląska była bardzo duża - na odpowiednie miejsce liczyły się setne punktów. Ostatecznie drużyna uzyskała tytuł FINALISTÓW etapu centralnego Olimpiady Solidarności."

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Zdzisławowi Haręży za udzielony wywiad i cenne informacje  o Stanisławie Pyjasie, wykorzystane podczas tworzenia prezentacji oraz w części ustnej finału.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
11.04.2024
Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

9 kwietnia br. gościliśmy w murach naszej szkoły synów Karla Velana: Ivana i Toma, którzy przyjechali do Polski wraz ze swoimi żonami, by ponownie...

czytaj więcej
11.04.2024
Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Frankofonia to wspólnota 300 milionów ludzi z pięciu kontynentów, posługujących się językiem francuskim. Międzynarodowy Dzień Frankofonii...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności