„Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia”

„Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia”

„Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia”
Związki twórczości Taco Hemingwaya z liryką międzywojenną

Poetyka tekstu hip-hopowego kładzie nacisk na jego organizację. Teksty Taco poprzez właściwy, selektywny dobór słów i układ osiągają harmonię meliczną. Tu nie ma przypadkowości, jest intelektualizm oraz przemyślana struktura – takie tezy stawiała prelegentka pani Paulina Czernek-Pasierbek. Wykład dotyczył związków twórczości Taco Hemingwaya z liryką dwudziestolecia międzywojennego. Zostały sformułowane hipotezy badawcze, dotyczące sfery powiązań i odniesień, czyli tzw. intertekstualności.
Czy zatem dialogiczny charakter twórczości rapera Filipa Szcześniaka jest aktem zamierzonym i świadomym? Czy zbieżność motywów oraz światopoglądu artysty jest wynikiem specyficznego typu wrażliwości bądź umiejscowienia w konkretnym kontekście kulturowym? Być może współczesność powiela paradygmat przeszłości, dlatego zauważamy szereg odniesień do liryki Tuwima czy Lechonia, którzy tworzyli w czasach, kiedy przez Europę przetaczała się wielka wojna, rewolucja, tendencje nazistowskie oraz kryzys. Ze względu na nieoczywistą metaforykę, paronomazje, nowatorskie zestawienia słów teksty utworów Taco Hemingwaya mogą być klasyfikowane jako poezja lingwistyczna. Motywy z kolei są dialogiczne w stosunku do znanych z międzywojennej liryki: motywu personifikowanego miasta, tańca elit i marginesu społecznego, hedonizmu czy konsumpcjonizmu, euforyczności i frenezji. Taco Hemingway wyznaje „nigdy nie poczuwałem się do bycia głosem kogokolwiek”. Artysta dokumentuje charakterystyczną dla współczesnych czasów presję autoprezentacji, zjawisko zmieniania się kategorii autorytetu oraz konsumcjonizm.

Wykład mgr Pauliny Czernek-Pasierbek odbył się 6 marca 2024 roku w auli I LO w Żywcu. Uczestniczyły w nim następujące klasy: 1f, 2f, 3f, 3a, 4a oraz zainteresowane osoby z klasy 4f i 4b.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.05.2024
Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

W dniu 19 kwietna br. w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów...

czytaj więcej
09.05.2024
WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że do II etapu Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Hiszpanii, który odbędzie się 11 czerwca w Mysłowicach...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności