Klasa 1cg na zajęciach warsztatowych i wykładzie z chemii na UŚ

Klasa 1cg na zajęciach warsztatowych i wykładzie z chemii na UŚ

W dniu 5 lutego uczniowie klasy 1cg (biologiczno-chemicznej) wzięli udział w wyjeździe na Wydział Chemii UŚ. Zorganizowane zajęcia obejmowały warsztaty chemiczne o temacie „Podstawowe techniki analityczne” podczas których młodzież zapoznała się z podstawami analizy jakościowej i ilościowej substancji chemicznych. W pierwszej części zajęć uczniowie mieli możliwość przeprowadzenia barwnych reakcji charakterystycznych dla wybranych jonów metali. Druga część zajęć dotyczyła miareczkowania alkacymetrycznego z zastosowaniem wskaźników odczynu roztworu. Młodzież wykonywała doświadczenia z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem - jak doświadczeni chemicy.

Kolejno uczniowie wzięli udział w niezwykle interesującym wykładzie prowadzonym przez Pana Prof. dr hab. Roberta Musioła o temacie „Skąd się biorą leki”. Wykład uzmysłowił nam, że proces wprowadzenia na rynek nowego leku poprzedzony opracowaniem składu i badaniami klinicznymi jest długi i bardzo kosztowny. Leki innowacyjne stanowią bardzo ważny element rozwoju farmakoterapii i pomocy osobom cierpiącym na nieznany wcześniej rodzaj schorzenia.

Wieczór zakończył się udziałem w sztuce teatralnej o tytule „Antygona w Nowym Jorku” obejrzanej na scenie Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego. Sztuka opowiadała o bezdomnych zamieszkujących nowojorski park Tompkins Square. Sposób zaprezentowania bohaterów tragikomedii wzmocnił wydźwięk spektaklu. Podkreślił, że bezdomnym może stać się każdy z nas oraz pokazał, że te osoby nie stanowią jakiejś odrębnej rasy ludzkiej. Są tacy jak my, tak samo czują, myślą, starają się żyć jak najlepiej w danych okolicznościach.

Z wyjazdu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
27.07.2022
XVI edycja Festiwalu Żywieckie Suwakowanie

XVI edycja Festiwalu Żywieckie Suwakowanie

Orkiestra Festiwalu Żywieckie Suwakowanie po raz szesnasty "gra" w naszym liceum. Uczestnicy pod kierunkiem najlepszych muzyków z kraju i...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności