Narodowe Czytanie “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Narodowe Czytanie “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

04.09.2021 r. w auli im. Stanisława Pyjasa I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu, która na czas uroczystości przeobraziła się w kawiarnię literacką, odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Do przeczytania komedii Gabrieli Zapolskiej zaprosiliśmy lokalne władze, nauczycieli emerytów, czynnych nauczycieli, rodziców oraz uczniów z naszej szkoły, a także nauczycieli i uczniów z żywieckich szkół podstawowych.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie, które zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

W liście Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, odczytanym na początku spotkania w naszym liceum przez księdza proboszcza Grzegorza Gruszeckiego, mogliśmy usłyszeć, że “Moralność pani Dulskiej” To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Przed przystąpieniem do wspólnej lektury głos zabrał Wicestarosta Żywiecki Pan Stanisław Kucharczyk, który podkreślił uniwersalność sztuki Gabrieli Zapolskiej oraz wyraził radość, iż tak wiele osób podjęło wyzwanie wspólnej lektury, łącząc tym samym pokolenia, a także promując czytelnictwo i kultywując dorobek ojczystej literatury.

W gronie czytających znaleźli się: Pan Wicestarosta Stanisław Kucharczyk, Dyrektor Oświaty Pan Andrzej Widzyk, Ksiądz Proboszcz Grzegorz Gruszecki, Pani Profesor Krystyna Bury, Pani Aleksandra Ankianiec ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Pani Anna Piątek-Góra ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, Pani Karolina Tomaszek ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Żywcu, nauczyciele z naszego liceum - Pani Dyrektor Halina Badora, Pani Profesor Beata Fałdrowicz i Pani Profesor Celina Stańco, rodzice uczniów naszego liceum: Pani Dorota Szczotka i Pan Mirosław Drąg, absolwenci naszego liceum  Kamila Bury i Jan Biernat, uczniowie ze szkół podstawowych powiatu żywieckiego- Martyna Gibas ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żywcu, Gabriela Maciejny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu, Aleksandra Komuniecka i Robert Szewczyk ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Żywcu, Oliwia Duraj i Urszula Gawlas ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce, Paweł Klimczak i Kacper Klimczak z Zespołu Szkół nr 3 w Krzyżowej, uczniowie z naszego liceum: Laura Zbylut (kl. 3a), Wiktoria Mrowiec (kl. 3a), Martyna Tyszko (kl.3a), Zuzanna Kasperek (kl. 3a), Oliwia Filosek (kl. 3c), Angelika Jakubiec (kl. 3a), Zuzanna Miciak (kl. 3a), Zuzanna Szczotka (kl. 3a), Julia Gaj (kl. 3a), Karolina Nieściorenek (kl. 3a), Kamil Oleszek (kl. 3fg), Dawid Pawlik (kl. 3fg), Oliwia Wołczuk (kl. 1a), Anna Adamczyk (kl.  1a).

Uroczystość uświetnił wykład ks. Bartosza Łacka pt. “ O moralności słów kilka”.

Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy obejrzeli inscenizację teatralną “Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu członków koła teatralnego prowadzonego przez Panią Joannę Litwin, aktorkę Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. W sztuce wystąpili: Martyna Stokłosa (kl. 2a), Julia Raczek (kl. 3hg), Franciszek Smolicki (kl. 2a), Magdalena Kłusak (kl. 3cg), Aleksandra Bednarz (kl. 2f), Amelia Goc (kl. 2a).

Jak co roku, nie zabrakło również oprawy muzycznej. Zebrani mogli wysłuchać mistrzowskiego wykonania utworów instrumentalnych oraz śpiewanych w wykonaniu: Tymoteusza Mytycha (kl. 2bg), Weroniki Widzyk (kl. 3fg), Weroniki Janik (kl. 3bg), Zuzanny Luber (kl. 3cg), Seweryna Jagosza (absolwenta naszego liceum), Alicji Słowiak (kl. 2c), Mai Piwowarczyk (kl. 2b), Mikołaja Maliny (kl. 2b), Sebastiana Nowaka (kl.2b), Izabeli Molendy (kl. 3a), Aleksandry Kozieł (kl. 3a) i Dominika Hubki (kl. 3a).

Konferansjerkę prowadzili Maria Cul (kl.3b) oraz Dominik Micor (kl. 3bg).

O dekorację, plakaty i dyplomy zadbały: Kinga Biernat (kl. 3c), Martyna Kotlarska (kl. 3bg) i absolwentka naszego liceum Kamila Bury.

Obsługą nagłośnienia zajmowali się Borys Bojko (kl. 3a) i Oskar Gancarczyk (kl. 3a).

Kawiarenkę obsługiwali: Daria Semik (kl.3a), Gabriela Szczotka (kl. 3a), Jagoda Mickociak (kl. 3a), Borys Bojko (kl. 3a), Amelia Pyclik (kl. 3a), Natalia Brutkowska (kl.  3a), Laura Zbylut (kl. 3a), Iza-bela Molenda (kl. 3a), Aleksandra Kozieł (kl. 3a).

Na końcu uroczystości organizatorzy wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy i podziękowali Zarządowi Powiatu w Żywcu, który zapewnił środki na realizację zadania publicznego, jakim jest Narodowe Czytanie, oraz Stowarzyszeniu dla promocji i rozwoju I LO im. M. Kopernika w Żywcu "Z Kopernikiem w XXI wiek".

Uroczystość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Obecne były również media  Radio Eska. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji, w czasie której z racji dwusetnej rocznicy wydania będą czytane “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Organizatorzy: Pani Dominika Kamińska, ks. Bartosz Łacek, Pani Lucyna Majdak przy współudziale Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz Stowarzyszenia dla promocji i rozwoju I LO im. M. Kopernika w Żywcu „Z Kopernikiem w XXI wiek”.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
26.02.2024

WYNIKI XII POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO "SZUFLADA"

Jury w składzie: Pani Agnieszka Fluder, Pani Dominika Kamińska i Pani Lucyna Majdak wyłoniło zwycięzców XII edycji Powiatowego Konkursu...

czytaj więcej
21.02.2024
Sukces naszych uczennic w Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”

Sukces naszych uczennic w Podbeskidzkim Konkursie Historycznym „Solidarni”

Katarzyna Śleziak oraz Natalia Stokłosa (uczennice z kl. 3a) zostały laureatkami finału PodbeskidzkiegoKonkursu Historycznego "Solidarni" zajmując...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności