Nazewnictwo geograficzne Żywiecczyzny

Nazewnictwo geograficzne Żywiecczyzny

Nazwy geograficzne to rezerwuar wiedzy o folklorze, kulturze, historii i o człowieku – takimi słowy rozpoczęła wykład pani dr Jurczyńska-Kłosok z Katedry Współczesnego Języka Polskiego UJ. Wykładowczyni łączy pasje badawcze z odkrywaniem najbardziej fascynujących zakątków Tatr oraz Beskidów. Wędrówki górskie stanowią inspirację do odkrywania tajemnic nazw własnych, czyli badania onomastyki. Wiele nazw własnych Żywiecczyzny pochodzi od nazwisk, a także od roślin, zwierząt, ale niektóre pozostają z kilkoma hipotezami, z których każda jest prawdopodobna. Onomastyka to dział językoznawstwa. Dzięki badaniom możemy się dowiedzieć, że nazwa „Karpaty” pochodzi od albańskiego słowa „karpe” – skała, a nazwa „Beskidy” od średnio-dolno-niemieckiego „besched” i skandynawskiego „besked”, oznaczającego „rozdział,, rozdzielenie, rozłączenie”. Pani dr Jurczyńska-Kłosok podkreśla, że Badania językoznawców i legendy nie idą w parze.

Wykład z Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się 9 listopada w auli LO.
Uczestniczyły w nim następujące klasy: 1f, 2a, 2f oraz 3f.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
04.12.2023
Sukcesy literackie naszych uczniów

Sukcesy literackie naszych uczniów

1 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu Literackiego "Nie...

czytaj więcej
04.12.2023
Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

W dniu 30.11.2023 r., uczniowie I LO w Żywcu z klas 1d, 1e, 2c, 2d, 2e, 3d, 3e i 4d z rozszerzeniem geografii (klasy dwujęzyczne), pod...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności