Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

9 kwietnia br. gościliśmy w murach naszej szkoły synów Karla Velana: Ivana i Toma, którzy przyjechali do Polski wraz ze swoimi żonami, by ponownie odwiedzić rodzinne strony Ojca. A. Karel Velan był wielkim przyjacielem szkoły, głównym sponsorem Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego Copernicus i absolwentem z roku 1935. O nieprzeciętnej osobowości świadczą Jego dokonania – wynalazki i założenie firmy o światowym zasięgu VelanValve Corporation. Przez całe życie rozwijał swoje zainteresowania, był znawcą i pasjonatem astronomii i kosmologii, autorem dwóch cenionych książek w tej dziedzinie The Multi-Universe Cosmos (1992) i Birth and History of the Cosmos (2000 wyd. w językach angielskim, francuskim i chińskim), także fizyki. W Quebecu w Kanadzie ufundował dwa muzea kosmologii. Był laureatem wielu cenionych międzynarodowych nagród w dziedzinie nauk ścisłych, przedsiębiorczości oraz filantropii, która odgrywała bardzo ważną rolę w Jego życiu. Pan Velan zmarł w 2017 roku, utrzymywał listowny kontakt z liceum, mamy Jego książkę i wpisy do Kroniki Szkoły.

Dyrektor szkoły Jacek Biłko podjął serdecznie szanownych gości i oprowadził po wyremontowanej placówce. Synowie, pełni podziwu, pogratulowali rozwoju i zmian, jakie zaszły w szkole od jubileuszu stulecia. Szczególnie byli pod ogromnym wrażeniem wyglądu auli
i nowoczesnej hali sportowej. Obejrzeli również zapiski z archiwum z arkusza ocen, w których Karel Velan widnieje pod żydowskim imieniem i nazwiskiem. Zwiedzili też ufundowane przez ich Ojca obserwatorium astronomiczne. W auli szkolnej Pan Ivan Karel i Pan Tom Karel z żonami rozmawiali z uczniami klasy 3d na temat szkoły, literatury angielskiej, wrażeń z pobytu w Polsce. W gabinecie dyrektora dokonali wpisu do księgi pamiątkowej.

Bardzo cieszymy się z wizyty, dziękujemy za niezwykłe spotkanie i słowa uznania.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.05.2024
Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

W dniu 19 kwietna br. w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów...

czytaj więcej
09.05.2024
WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że do II etapu Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Hiszpanii, który odbędzie się 11 czerwca w Mysłowicach...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności