Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Frankofonia to wspólnota 300 milionów ludzi z pięciu kontynentów, posługujących się językiem francuskim. Międzynarodowy Dzień Frankofonii obchodzony jest 20 marca, ale przez cały miesiąc marzec podejmowane są różne działania mające na celu odkrywanie i promowanie różnorodności kultur posługujących się tym językiem. W naszym liceum, na lekcjach języka francuskiego uczniowie w ciekawy sposób wzbogacali swoją wiedzę na temat Francji i innych krajów frankofońskich. Były prezentacje, filmy i konkursy. Kilkunastu uczniów wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Francji i Frankofonii, zorganizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się przystąpić do tego trudnego konkursu. Z radością informujemy, że najlepszy wynik w szkole uzyskał Radosław Żenčuch z kl. 2b, który zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego.

Dla wszystkich uczniów naszej szkoły urządziliśmy francuskie bistro, w którym można było kupić pyszne naleśniki, ciasteczka oraz tarty. Zarobione pieniądze przekazaliśmy Samorządowi Uczniowskiemu, aby wesprzeć go w zakupie nowego akwarium do gabinetu biologicznego. Przez cały miesiąc w szkole rozbrzmiewały również francuskie dzwonki. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich uczniów i nauczycieli do oddania głosu na swój ulubiony dzwonek. Wygrała piosenka „Paroles, paroles” w wykonaniu Dalidy i Alaina Delona, a spośród wszystkich głosujących zostały wylosowane trzy osoby, które otrzymały od nas upominki prosto z Paryża.

Na zakończenie projektu grupa 47 uczniów udała się wraz z opiekunami do stolicy Francji, aby odkrywać jej zabytki i zobaczyć, jak Paryż przygotowuje się do XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które już niedługo, bo od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. będą odbywać się w tym mieście. Warto zaznaczyć, że nowożytne igrzyska olimpijskie zawdzięczamy Francuzowi, baronowi Pierre’owi de Coubertin. Ten humanista i pedagog uważał sport nie tylko za środek hartowania ciała, ale przede wszystkim za uniwersalną metodę wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Poświęcił całe swoje życie i majątek, aby doprowadzić do wskrzeszenia igrzysk olimpijskich. To dzięki niemu, co cztery lata, od 1896 roku, po przeszło piętnastu wiekach przerwy znowu odbywają się igrzyska – największe święto sportu. W drodze powrotnej był czas na zwiedzanie Strasburga, jednej z trzech stolic Unii Europejskiej, obok Brukseli i Luksemburga. Co ciekawe, wszystkie trzy stolice są frankofońskie.

Beata Fałdrowicz, nauczycielka języka francuskiego


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
29.04.2024

Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Na Szczycie – im. Mietka Krzaka”

Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie laureatów I Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Na Szczycie - im. Mietka Krzaka” i zdobyli...

czytaj więcej
26.04.2024
Bruno Schulz w obiektywie

Bruno Schulz w obiektywie

24 kwietnia br. gościliśmy w naszej szkole Pana Mariusza Kubielasa – fotografa i malarza. Uczniowie klas 2h i 3a mieli niezwykłą okazję do...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności