Różowy piątek

Różowy piątek

W piątek 17 listopada 2017 r. w naszym liceum już po raz kolejny odbyła się akcja poświęcona profilaktyce raka piersi u kobiet. Jak co roku spotkanie poprowadziła p. dr n. med. Janina Miodońska – ginekolog, położnik, radioterapeuta, onkolog, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej. Wygłosiła ona w auli interesujący wykład dotyczący problematyki chorób nowotworowych. Trwającego ponad godzinę wystąpienia z uwagą i zainteresowaniem wysłuchała młodzież klas trzecich.Pani doktor w bardzo ciekawy i sugestywny sposób przedstawiła nie tylko problemy dotyczące raka piersi, ale zaprezentowała cały przegląd odmian chorób nowotworowych i skalę tego problemu na Śląsku oraz w całym kraju, zwracając szczególną uwagę na sposoby diagnozowania, profilaktykę oraz czynniki ryzyka, zwiększające możliwość wystąpienia nowotworów. Podczas wykładu pani doktor kilkakrotnie podkreślała, że „Rak zawsze jest złośliwy - nie ma odmian raka, które nie byłyby złośliwe, jedynie nowotwór może mieć postać łagodną, (…) rak nie powinien być tematem tabu, trzeba o tym rozmawiać”, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i wczesne wykrycie, umożliwiające leczenie dające pacjentowi szansę na przeżycie. „Rak nie wybiera” - choroby nowotworowe w równym stopniu dotykają mężczyzn i kobiety. Kiedy rak dotyka kogoś z naszych najbliższych staje się on już problemem całej rodziny, która w równym stopniu przeżywa ten fakt, dlatego bardzo istotne jest mądre wsparcie, jakie pozwoli choremu i jego bliskim na przetrwanie trudnego czasu choroby oraz rekonwalescencji. Umieralność na raka w Polsce nadal utrzymuje się na dość wysokim poziomie w skali Europy, choć statystyki są zatrważające, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jakim zagrożeniem dla życia jest zbyt późno zdiagnozowany nowotwór. Niezwykle ważna w tym zakresie jest edukacja, promowanie profilaktyki, kształtowanie świadomych zachowań prozdrowotnych, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy mogą także wpływać pozytywnie na starsze pokolenia, zwłaszcza na osoby z najbliższego otoczenia. Piątkowa akcja promująca profilaktykę raka pokazała, jak niebagatelne znaczenie ma kształtowanie takich świadomych postaw prozdrowotnych.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
27.07.2022
XVI edycja Festiwalu Żywieckie Suwakowanie

XVI edycja Festiwalu Żywieckie Suwakowanie

Orkiestra Festiwalu Żywieckie Suwakowanie po raz szesnasty "gra" w naszym liceum. Uczestnicy pod kierunkiem najlepszych muzyków z kraju i...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności