Spotkanie z twórczością Zbigniewa Herberta

Spotkanie z twórczością Zbigniewa Herberta

Filozofowie starożytni podkreślali nierozerwalny związek z literaturą piękną kategorii, takich jak prawda i dobro. Zbigniew Herbert to człowiek niezłomny - tak tłumaczył wybory wrażliwego poety moralisty wykładowca profesor UJ Stanisław Gawliński. Głębia lirycznych zapisów Herberta odsłania ponadprzeciętny intelekt i duchowość poety. Utwory min. „Do Marka Aurelego” czy „Do Henryka Elzenberga w stulecie jego urodzin” są oparte na koncepcji spotkania i dialogu humanistów, których niekiedy dzieli czas i przestrzeń, ale nie spojrzenie na pryncypia. Przesłanie wierszy pozostaje aktualne, kiedy charakteryzuje istotę człowieczeństwa jako „włókna duszy i chrząstki sumienia” w „Potędze smaku”. Oryginalna metaforyka, ironia oraz intertekstualne nawiązania do dzieł Horacego, Szekspira, Norwida czy przekonań wybitnych filozofów to znaki rozpoznawcze poezji Zbigniewa Herberta. Towarzyszą zagadnieniom istotnym i ponadczasowym. Stanowią świadectwo artyzmu i wnikliwości intelektualnej.

Wykładu profesora UJ Stanisława Gawlińskiego w auli I LO im. M. Kopernika 27 września wysłuchały klasy 3f oraz 3hg.

Dziękujemy Panu Profesorowi za przyjęcie zaproszenia i spotkanie.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności