Uroczystość 110-lecia otwarcia i poświęcenia budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika

Uroczystość 110-lecia otwarcia i poświęcenia budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika

Sto dziesięć lat temu budynek przy ul. Słowackiego 2, w którym mieści się nasze liceum, rozpoczynał dopiero swoją działalność. Witano w nim uczniów i nauczycieli, na których czekał, jak czytamy w Księdze Pamiątkowej 1904-1959, „gmach obszerny, wygodny”, zaprojektowany przez krakowskiego architekta, Aleksandra Biborskiego. Od tej pory budynek ówczesnej Wyższej Szkoły Realnej na stałe wpisał się w krajobraz geograficzny i kulturowy Żywca. Obchody tej rocznicy odbyły się 24 września 2021 roku.

Uroczystość rozpoczęła koncelebrowana msza św. w intencji społeczności szkolnej pod przewodnictwem biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla. Podczas nabożeństwa dokonano poświęcenia nowego sztandaru szkoły. Został on wykonany przez siostrę Marię Goretti ze Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach w 2021 roku. Jest to replika sztandaru wręczonego szkole w 1959 roku. Podczas mszy ślubowanie na sztandar złożyli przedstawiciele grona pedagogicznego, uczniów oraz rodziców.
Druga część uroczystości jubileuszowej odbyła się w Auli im. Stanisława Pyjasa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł na sejm RP Przemysław Drabek – przedstawiciel Ministra Edukacji i Nauki, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Dyrektor Delegatury Kuratorium w Bielsku-Białej Tomasz Kowalik, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata i Wicestarosta Stanisław Kucharczyk jako współgospodarze, przedstawiciele zarządu powiatu i rady powiatu, Burmistrz Żywca Antoni Szlagor i wielu innych. Gościem specjalnym była prawnuczka pierwszego dyrektora szkoły Bronisława Gustawicza - Pani Maria Ponikiewska Arct.

W ramach uroczystości wręczone zostały Nagrody Starosty oraz medale pamiątkowe „Żywiecki Kopernik”. Nagrodę Starosty otrzymali: dyrektor Jacek Biłko, wicedyrektor Beata Lach, wicedyrektor Piotr Włodarczyk, Ewa Góra, Dominika Kamińska, Lucyna Majdak oraz Adrian Midor. Natomiast pamiątkowymi medalami „Żywiecki Kopernik” wyróżnieni zostali: pośmiertnie, pierwszy dyrektor, a jednocześnie budowniczy gmachu naszego liceum, Bronisław Gustawicz (w imieniu dyrektora Gustawicza nagrodę odebrała jego prawnuczka Maria Ponikiewska Arct) , Zbigniew Holboj, dyrektor szkoły w latach 1990-2002, Jan Janik, nauczyciel, a jednocześnie Kurator Oświaty w Bielsku-Białej w latach 1994-1998, Halina Badora, dyrektor szkoły w latach 2002-2017, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Wicestarosta Żywiecki Stanisław Kucharczyk, członkowie Zarządu Starostwa Powiatu Żywieckiego: Zbigniew Gąsiorek, Adrian Midor, Jan Witkowski, Skarbnik Powiatu Żywieckiego Elżbieta Wątroba, Kierownik Biura Rozwoju Funduszy i Inwestycji Stanisław Baczyński oraz Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego Andrzej Widzyk.

Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć film przedstawiający początki naszego liceum i jego współczesność, prezentację z realizacji projektu termomodernizacji budynku szkoły, prezentację efektów udziału naszej szkoły w projekcie unijnym „Mam szansę odnieść sukces” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz film i prezentację podsumowujące akcję „Ratujemy Fryderyka”, czyli zabytkowy fortepian, wyprodukowany na początku XX wieku przez firmę ED. SEILER, który znajduje się w auli szkolnej.

Uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły przygotowali uroczysty montaż słowno-muzyczny skupiony wokół słów Adama Asnyka „Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg! (…) Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy”. Wierszom pozytywistycznego poety recytowanym przez Amelię Goc (kl. 2a) i Dagmarę Jagosz (kl. 1b) towarzyszyły piosenki Ireny Santor, Ireny Jarockiej i Zbigniewa Wodeckiego zaśpiewane przez Annę Kaznochę i Żanetę Rus (nasze absolwentki) oraz mistrzowsko wykonane na fortepianie utwory Fryderyka Chopina: Polonez A-dur op. 40 nr 1 grany przez Tymoteusza Mytycha (kl. 3bg) i Fantaisie – Impromtu op. 66 w wykonaniu Tomasza Jurasza (kl. 3bg). Na zakończenie programu wybrzmiał utwór „Odrodzenie” skomponowany przez Seweryna Jagosza (naszego absolwenta), który zgrał go z towarzyszeniem orkiestry w składzie: Zuzanna Luber (kl. 3c) i Maria Cul (kl. 3b) – skrzypce, Alicja Cwajna (kl. 3cg) i Katarzyna Witas (kl. 2b) – altówki, Alicja Słowiak (kl. 2c) – wiolonczela oraz gościnnie na kontrabasie Dominik Gibas, uczeń kl. 3 Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Żywcu. Uroczystość prowadzili: Emila Kamińska (kl. 2a), Natalia Kamińska (kl. 2a) oraz Jakub Mieszczak (kl. 3f).

Organizatorzy: dyrektor Jacek Biłko, Beata Fałdrowicz, Natalia Jeger, Piotr Rypień i Renata Sowa.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności