Sukces Weroniki Widzyk w Konkursie „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Sukces Weroniki Widzyk w Konkursie „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

8 kwietnia br. w Sali Koncertowej Polskiego Radia Katowice odbyła się Gala Finałowa XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zorganizowanego z inicjatywy Jadwigi Wiśniewskiej, Posła do Parlamentu Europejskiego. Patronat naukowy nad konkursem objął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Ideą konkursu jest propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy o zbrodni katyńskiej i tym samym dążenie do ciągłego jej przekazywania kolejnym pokoleniom Polaków. Ta tematyka ma bowiem inspirować uczniów do poszerzania wiedzy oraz przyczynić się do wzrostu powszechnej świadomości wokół wydarzeń, do jakich doszło w Katyniu. Ponadto, w związku z wojną na Ukrainie inicjatywa ma jeszcze szerszy wymiar, bo wpisuje się też w działania wymierzone przeciw powszechnej dezinformacji oraz manipulacji, które dotyczą nie tylko bieżących wydarzeń, ale też historycznych.

Zgodnie z założeniami Konkursu, uczestnicy podjęli wyzwanie, które daje im szansę na debiut literacki. Za każdym razem bowiem najlepsze prace są publikowane w pokonkursowych tomikach, których promocja połączona jest z organizowanymi co roku Zaduszkami Katyńskimi. W tym roku na Konkurs wpłynęło 220 esejów ze szkół podstawowych i z ponadpodstawowych województwa śląskiego. Wśród laureatów w kategorii szkół ponadpodstawowych znalazła się Weronika Widzyk (kl. 3fg), która zajęła I miejsce.

Warto przypomnieć, że oprócz szansy na debiut literacki, Weronika wraz z nauczycielem-opiekunem odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekun: Dominika Kamińska

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
21.05.2024

XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

Uczennice i uczniowie naszej szkoły otrzymali cenne podziękowania od Organizatora Konkursu – Fundacji „PRO ARTE CHRISTIANA” – za udział w XV...

czytaj więcej
20.05.2024
Wyniki Strażackiego Konkursu Plastycznego – etap powiatowy

Wyniki Strażackiego Konkursu Plastycznego – etap powiatowy

20.05.2024 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Żywcu odbyła się uroczystość rozdania nagród i wręczenia dyplomów zwycięzcom w powiatowych...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności