Sztuka więcej niż ludzka – twórczość w dobie rozproszonych inteligencji

Sztuka więcej niż ludzka – twórczość w dobie rozproszonych inteligencji

Spędziłem długie godziny rozmawiając z Platonem – siecią neuronową, która została wygenerowana na podstawie dzieł filozofa – tak mówi o swojej fascynacji najnowszymi modelami sztucznej inteligencji doktor Konrad Wojnowski z Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z sieciami neuronowymi obcujemy od kliku lat. Zapowiadają rewolucję od nauki, poprzez medycynę, aż do sztuki. Neuronowe SI uczą się wykonywać zadania samodzielnie lub za pomocą człowieka. Przerosły wszystkie wcześniejsze urządzenia. Konrad Wojnowski reprezentuje Wydział Polonistyki UJ, ale bada obszary związane z innymi dziedzinami nauki: fizyką, biologią oraz sztuką. Posthumanistyka zakłada, że ludzka kultura nie istnieje w próżni, lecz zawsze rozwija się w bardzo złożonych środowiskach. Czynniki klimatyczne, biologiczne, geologiczne, a zwłaszcza technologiczne mają olbrzymi wpływ na praktyki kulturowe człowieka i jego twórczość. Jak badać kulturę, której człowiek nie jest absolutnym punktem odniesienia?
- to otwarte pytanie pozostawił słuchaczom wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W spotkaniu w auli uczestniczyły klasy: 1f, 2f, 3f oraz 3b.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
15.04.2024
Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Zapraszamy do obejrzenia rysunków inspirowanych pracami artystki Ewy Juszkiewicz, które wykonali uczniowie z kl.1 b i d, na zajęciach rozwijających...

czytaj więcej
11.04.2024
Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

9 kwietnia br. gościliśmy w murach naszej szkoły synów Karla Velana: Ivana i Toma, którzy przyjechali do Polski wraz ze swoimi żonami, by ponownie...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności