Uczniowie ze szkół podstawowych oglądają „Mity greckie”

Uczniowie ze szkół podstawowych oglądają „Mity greckie”

18 września br. grupa teatralna, pod opieką Pani Dominiki Kamińskiej, wystawiła sztukę pt. „Mity greckie” dla uczniów szkół podstawowych powiatu żywieckiego. Mury naszego liceum odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach z Panią Jadwigą Sapetą; uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Franciszka z Asyżu w Cięcinie z Panią Jolantą Żur i Panią Aleksandrą Walaszek, uczniowie ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Panią Aleksandrą Kocoń, Panią Ewą Duman, Panią Aleksandrą Piechą, Panią Izabelą Gędłek, Panią Katarzyną Godzieszką, Panem Łukaszem Hulbójem, i ks. Grzegorzem Gugą; uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce z Panią Agnieszką Smolicką i Panią Urszulą Figurą; uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu z Panią Anną Piątek-Górą, Panią Iwoną Walaszek, Panią Renatą Kozieł, Panią Barbarą Janotą oraz Panią Barbarą Szymońską-Bochnak.

Na początku spotkania w auli szkolnej Pan Dyrektor Jacek Biłko przywitał gości, a także opowiedział krótko o miejscu, w którym odbyło się wydarzenie oraz przybliżył sylwetkę Stanisława Pyjasa.

Uczniowie wspólnie z bogami greckimi zajrzeli za kulisy teatru i poznali tajemnice aktorstwa. Jak na mitycznych bohaterów przystało, w trakcie swojej podróży nieraz znaleźli się między Scyllą a Harybdą, mieli do czynienia z kołem fortuny, ale ostatecznie zebrali laury, weszli na Parnas i zebrali złote runo. Po starożytnej Grecji zaciekawionych widzów oprowadziła cała plejada mitycznych bogów, herosów i tytanów z Zeusem na czele. Przedstawienie nawiązało do kilku ważnych mitów poznanych na lekcjach języka polskiego. Sztuka przypomniała młodym odbiorcom historię o stworzeniu świata, przebiegłości Prometeusza, który został ukarany przez Zeusa czy historię Dedala – słynnego budowniczego, który chciał uciec z Krety ze swoim synem Ikarem. Aktorzy z dużą dozą humoru bawili się mitologicznymi motywami. Profesjonalna gra aktorska i dowcipny język bohaterów sprawiły, że spektakl był prawdziwą ucztą na szczycie Olimpu!

Po przedstawieniu goście mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o mitach greckich w quizie przygotowanym przez uczennice klasy 3a. Zwycięzców otrzymali drobne upominki, a całość została zwieńczona pamiątkowymi zdjęciami z grupą teatralną.

Bardzo cieszymy się, że uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych powiatu żywieckiego mogli obejrzeć spektakl w wykonaniu uczniów naszego liceum. Mamy nadzieję, że to niezwykłe wydarzenie zapadło gościom w pamięć i będą je miło wspominać!


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
04.12.2023
Sukcesy literackie naszych uczniów

Sukcesy literackie naszych uczniów

1 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu Literackiego "Nie...

czytaj więcej
04.12.2023
Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Wykłady na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

W dniu 30.11.2023 r., uczniowie I LO w Żywcu z klas 1d, 1e, 2c, 2d, 2e, 3d, 3e i 4d z rozszerzeniem geografii (klasy dwujęzyczne), pod...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności