UROCZYSTA GALA DIECEZJALNEGO KONKURSU LITERACKO-RELIGIJNEGO O RODZINIE

UROCZYSTA GALA DIECEZJALNEGO KONKURSU LITERACKO-RELIGIJNEGO O RODZINIE

18 marca br. w auli im. Stanisława Pyjasa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nagrodzono laureatów Diecezjalnego Konkursu Literacko-Religijnego o Rodzinie. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych (VI-VIII) oraz ponadpodstawowych Diecezji Bielsko-Żywieckiej i odbył się pod honorowym patronatem Biskupa Ordynariusza Romana Pindla i Księdza Dziekana Grzegorza Gruszeckiego - proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Żywcu. Głównym celem Konkursu,
w organizację którego oprócz I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu i parafii konkatedralnej, włączył się Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej, było podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka oraz umożliwienie młodzieży przedstawienia swoich osobistych refleksji i wrażeń dotyczących rodziny. Zadaniem uczestników było napisanie wypracowanie, nawiązującego do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Jeśli chcesz naprawić świat, to idź do domu i kochaj swoją rodzinę”. Uczniowie, w wybranej przez siebie formie literackiej, mieli odpowiedzieć na pytanie, czy przytoczona myśl jest aktualna w XXI wieku.

Przewodniczący jury, ks. Grzegorz Guga – wikariusz Parafii Narodzenia NMP w Żywcu, dokonał podsumowania Konkursu. W swojej inspirującej mowie przybliżył uczestnikom ideę Konkursu, podkreślił istotną rolę rodziny w życiu każdego człowieka, odwołując się do młodzieżowej powieści pt. „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Poprzez przywołanie rodziny Borejków skłonił gości do refleksji nad istotą pielęgnowania relacji między najbliższymi.

Jury w składzie: ks. Grzegorz Guga, pani Dominika Kamińska i ks. Jacek Moskal wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

Uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce – Paulina Hulbój ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu

II miejsce – Antoni Białkowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Żywcu

III miejsce – Kalina Janik ze Szkoły Podstawowej SPSK im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu

Wyróżnienia:

Zofia Borak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej

Kinga Krutak ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Milówce

Lena Miszczyk ze Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach

Filip Rubys z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej

Emilia Szczypka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu

Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Julia Iskierka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie

II miejsce – Ilona Rokowska z Zespołu Szkół nr 2 im. Jadwigi Królowej w Andrychowie

III miejsce – Wiktoria Pytlarz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce

III miejsce – Sandra Furtak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu

Wyróżnienie:
Dominika Ulrych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Laureaci otrzymali dyplomy, karty podarunkowe i słodycze, a Opiekunowie, pod kierunkiem których powstały nagrodzone prace, zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i książkami. Nagrody w Konkursie ufundowali: Domowy Kościół Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Parafia Rzymskokatolicka Nawiedzenia NMP w Żywcu.

W swoich pracach uczniowie udowodnili, że rodzina jest fundamentem wszystkiego, co w życiu ważne. Paulina Hulbój napisała, że „Rodzina daje początek wszystkiemu... Pięknie to Pan Bóg wymyślił - taki niepozorny mały dmuchawiec - z wielością ziaren. Początek wszystkiego”. Osoby nagrodzone zostały zaproszone na środek, a każda z nich dostała słodki upominek, aby przekazać go rodzicom i powiedzieć, jak bardzo ich kochają i dziękują za trud włożony w wychowanie swoich dzieci.

Pan dr Jacek Biłko - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu podziękował organizatorom, młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego, która zadbała o oprawę artystyczną uroczystości oraz wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Konkursu. Pogratulował zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów literackich. Głos zabrał również Ksiądz Dziekan Grzegorz Gruszecki, wyrażając wdzięczność za liczne zaangażowanie młodych ludzi w tematy związane z życiem rodzinnym. Serdecznie pogratulował zgromadzonym kunsztu i dojrzałości, która wybrzmiewa z napisanych tekstów. Zainspirowany cytatem pochodzącym z jednej z nagrodzonych prac, zwrócił uwagę na to, jak ważne jest budowanie i podtrzymywanie więzi rodzinnych. Ksiądz Dziekan podziękował inicjatorom Konkursu - ks. Jackowi Moskalowi i pani Dominice Kamińskiej. Słowa wdzięczności skierował do Pary Diecezjalnej Domowego Kościoła Diecezji Bielsko-Żywieckiej – Państwa Jadwigi i Ryszarda Borowców, Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego – Pana Jacka Biłki oraz Przewodniczącego jury – ks. Grzegorza Gugi.

O oprawę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu:

  • konferansjerka: Katarzyna Śleziak, klasa 3a

  • recytacja: Emilia Suchoń i Karina Samoch, klasa 3a

  • gra na instrumentach: flet - Wiktoria Bieniek, klasa 3a; skrzypce - Martyna Różycka, klasa 2h oraz Maria Suchoń, klasa 3a; wiolonczela- Alicja Słowiak, klasa 4c.

Zaproszeni goście mogli wysłuchać utworów: Zbigniewa Wodeckiego pt. „Nauczmy się żyć obok siebie” w wykonaniu Marty Krzyżowskiej z klasy 1c oraz Justyny Steczkowskiej pt. „Wracam do domu” w wykonaniu Anny Walatek z klasy 3c.

O projekty graficzne zadbali Karolina Błąd i Piotr Drobisz -Yoshioka z klasy 3a. Za fotografowanie uroczystości odpowiadała Maja Kołodziejczak z klasy 3a.

Za pomoc w organizacji uroczystości dziękujemy uczennicom klasy 2h: Emilii Cępiel, Małgorzacie Klimczak, Marlenie Pudełko i Dianie Rus; uczennicom klasy 2c: Ewelinie Kłusak, Julii Kochutek i Emilii Ponikwi oraz uczennicy klasy 4c Wandzie Kaczorowskiej.

Za obecność na gali dziękujemy pani Urszuli Rogólskiej z „Gościa Niedzielnego”.

Zwycięzcom oraz wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Organizatorzy: ks. Jacek Moskal i Dominika Kamińska


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
16.04.2024
Hiszpańska podróż klasy 2h

Hiszpańska podróż klasy 2h

Klasa 2h wraz z wychowawczynią, p. Barbarą Luzar wzięła udział we wspaniałej wycieczce do Hiszpanii w dniach 9 - 13 kwietnia.

czytaj więcej
15.04.2024
Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Zapraszamy do obejrzenia rysunków inspirowanych pracami artystki Ewy Juszkiewicz, które wykonali uczniowie z kl.1 b i d, na zajęciach rozwijających...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności