Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dziękujemy za pomoc w odkrywaniu tego, w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy. Za pokazanie nam, że się liczymy i jesteśmy ważni. Za przekazaną wiedzę, uśmiech i każde dobre słowo.

13 października 2023 roku w auli naszego liceum odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w których wzięli udział przedstawiciele organu prowadzącego: pan Starosta Andrzej Kalata oraz pan Andrzej Widzyk - Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania, przedstawiciele Rady Rodziców: przewodnicząca pani Sylwia Jasicka i pozostali członkowie prezydium Rady Rodziców, a w szczególności grono profesorskie naszego liceum, pracownicy administracji i obsługi, nauczyciele emeryci, emerytowani pracownicy szkoły oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu.

Dyrektor Jacek Biłko zwrócił się do wszystkich słowami: „Świętowanie kolejnych rocznic powołania Komisji Edukacji Narodowej jest polską historią i tradycją, a w tym roku obchodzoną w sposób szczególny ze względu na 250. rocznicę jej powołania. Jest to święto wszystkich ludzi związanych z oświatą. To wyjątkowe święto przypomina o szczególnym posłannictwie nauczycieli, których powołanie i różnorakie działania pomagają młodym ludziom odkrywać i rozwijać ich zdolności, pasje, zainteresowania”.

W tym roku po raz trzeci zostały również przyznane Medale Pamiątkowe „Żywiecki Kopernik”. To honorowe wyróżnienie otrzymały: pani prof. Krystyna Bury oraz pośmiertnie pani prof. Władysława Kolonko.

Krystyna Bury - nauczycielka języka polskiego w latach 1969-2001

Od 1 września 1961 r. do 31 sierpnia 1969 r. pracowała w Liceum Pedagogicznym w Żywcu. Od 1 września 1969 r. do 31 sierpnia 1999 r. pracowała w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Żywcu. Od 3 września 1992 r. pełniła obowiązki wicedyrektora. Z dniem 1 września 1999 r. przeszła na emeryturę. Od 1 września 2000 r. ponownie została zatrudniona. Była wychowawcą młodzieży, szanowanym pedagogiem. Zawsze z pasją i entuzjazmem uczyła młodzież wrażliwości na piękno i bogactwo języka, interpretacji tekstów najwybitniejszych przedstawicieli literatury, angażowała się w przygotowywanie uroczystości patriotycznych. Pełniła także rolę doradcy metodycznego języka polskiego. Cechowała ją uczciwość zawodowa, ambicja i poczucie niedosytu wiedzy. Pani Krystyna Bury ukończyła wiele form doskonalenia zawodowego, studia podyplomowe oraz uczestniczyła w kursach poszerzających wiedzę i umiejętności z nauczanego przedmiotu oraz rozwijających umiejętności wychowawcze. O wysokich kompetencjach nauczycielki świadczą bardzo wysokie wyniki z egzaminów maturalnych osiąganych przez Jej uczniów. Publikowała wiele artykułów z zakresu polonistyki szkolnej. Za współpracę z czasopismem „Język polski w szkole” otrzymała w roku 1985 Medal Komisji Edukacji Narodowej. Za artykuł o teatrologicznym podejściu do analizy „Kordiana” otrzymała wyróżnienie Krajowej Rady Postępu Pedagogicznego. O pełnym zaangażowaniu się w pracę dydaktyczno- wychowawczą świadczyło współorganizowanie pracowni polonistycznej, przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad oraz organizacja uroczystości szkolnych i środowiskowych. Jej uczniowie zdobyli II i III miejsca w zawodach finałowych Konkursu Recytatorskiego w latach 1984, 1985, 1986, a w Konkursie Krasomówczym w 1986 - I miejsce w eliminacjach i VII w zawodach centralnych. Za sukcesy dydaktyczne i wychowawcze pani Krystyna Bury otrzymała wiele odznaczeń i nagród: Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi za długoletnią wyróżniającą pracę pedagogiczną, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Kuratora Oświaty za wybitne zasługi w pracy dydaktycznej i wychowawczej, Nagrody Starosty oraz wiele Nagród Dyrektora.

Władysława Kolonko - nauczycielka języka polskiego w latach 1969-2001

Pani Władysława Kolonko była nauczycielem języka polskiego z wyróżniającym się stażem pracy pedagogicznej i wychowawczej. W środowisku szkolnym była znana i ceniona za wieloletnią działalność krzewienia wśród młodzieży kultury żywego słowa. Pasją jej życia był teatr, który stał się dla niej ważnym czynnikiem w kształtowaniu osobowości młodego człowieka, jego fantazji, a jednocześnie kształcenia i poszerzania wiedzy. Teatr szkolny pani Władysławy Kolonko rozbudzał intelektualnie i artystycznie, poruszał sprawy zawsze bliskie młodzieży, wskazywał co dobre, a co złe. Była wychowawcą młodzieży, szanowanym pedagogiem. Zawsze z pasją i entuzjazmem uczyła młodzież wrażliwości na piękno i bogactwo języka, interpretacji tekstów najwybitniejszych przedstawicieli literatury, cechowała ją rzeczowość, umiejętność planowania własnych działań. Aktywnie uczestniczyła w pracach zespołu polonistów, przez wiele lat sprawowała opiekę nad praktykami pedagogicznymi. Wiele czasu poświęcała na pracę z uczniem zdolnym. Jej uczniowie zajmowali wysokie miejsca w konkursach recytatorskich i krasomówczych: na przykład: II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym i Recytatorskim. Przez wiele lat współpracowała z Żywieckim Domem Kultury i Wydziałem Kultury. Pełniła przez 2 lata funkcję koordynatora Olimpiady Kultury. W nagrodę jej uczniowie wzięli udział w sesji naukowej zorganizowanej w PAN w Krakowie. Dzięki jej ofiarności biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele cennych książek, które przekazała jako dar. Za sukcesy dydaktyczne i wychowawcze pani Władysława Kolonko otrzymała wiele odznaczeń i nagród: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi za długoletnią wyróżniającą pracę pedagogiczną, Nagrodę Kuratora Oświaty za wybitne zasługi w pracy dydaktycznej i wychowawczej, Nagrody Starosty oraz wiele nagród Dyrektora.

Uzdolniona artystycznie młodzież z naszego liceum zaprezentowała wszystkim zgromadzonym spektakl „Wesele” wg dramatu Stanisława Wyspiańskiego, w którym wystąpili: Julia Gronczewska, Dominika Kaczmarczyk, Natalia Kamińska, Martyna Kania, Helena Kantyka, Mateusz Marek, Samuel Mroziński, Zuzanna Ryżka, Klaudia Semik, Martyna Stokłosa, Wiktoria Supłat, Paulina Urbaczka, Ewa Widzyk, Zofia Widzyk (wszyscy z kl. 4a), Antoni Kastelik (kl. 1c), Piotr Rus (kl. 4b), Dominik Wiewióra (kl. 4d), Kacper Wilk (kl. 4d) oraz Bartłomiej Wciślak (kl. 4f).

O oprawę muzyczną zadbały: Aleksandra Krestian (kl. 2a) - śpiew, Martyna Butor (kl. 4b) - altówka, Katarzyna Witas (kl. 4b) - altówka, Katarzyna Knapek (kl. 4b) - fortepian.

Uroczystość prowadzili Dagmara Jagosz i Michał Szymoński z kl. 3b.

Organizatorki: Agnieszka Fluder i Renata Sowa


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
25.10.2024
Kiermasz na rzecz podopiecznych schroniska

Kiermasz na rzecz podopiecznych schroniska "Futrzany los"

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy zakupili słodkości na naszym kiermaszu. Dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać 944,30 zł,...

czytaj więcej
24.10.2024
Zajęcia seminaryjne w klasach uniwersyteckich humanistycznych

Zajęcia seminaryjne w klasach uniwersyteckich humanistycznych

22 października 2024 r. w klasach uniwersyteckich humanistycznych - 1a, 2a i 4a - w ramach seminarium polonistycznego odbyły się zajęcia prowadzone...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności