Wycieczka szkolna do Szwajcarii

Wycieczka szkolna do Szwajcarii

W dniach 27 maja do 02 czerwca odbyła się wycieczka edukacyjno-krajoznawcza do Szwajcarii. Udział w niej wzięło 49 uczennic i uczniów naszego liceum. Opiekunami byli Ewa Góra, Lucyna Ozimińska, dyr. Jacek Biłko, Wojciech Wieczorek i Piotr Rydarowicz. Młodzież podczas 5-dniowego pobytu zwiedziła najpiękniejsze miejsca tego urokliwego kraju.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy NEUHAUSEN ze słynnym wodospadem RHEINFALL na Renie, uważanym za jeden z cudów szwajcarskiej przyrody. Po południu zawitaliśmy do położonej nad Jeziorem Czterech Kantonów LUCERNY, spacerowaliśmy po urokliwej starówce, najstarszych w Europie drewnianych zadaszonych mostach Kapellbrücke i Spreuerbrücke oraz po Museggmauer - murach obronnych miasta. Po kolacji i zakwaterowaniu w pobliskim hostelu ponownie udaliśmy się na wieczorny spacer po Lucernie.

Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się w podróż kolejką zębatą do położonej najwyżej w Europie stacji kolejowej na wysokości 3454 m n.p.m. – w samym sercu obszaru “Swiss Alps Jungfrau-Aletsch” wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO do największej atrakcji turystycznej Szwajcarii jaką jest przełęcz JUNGFRAUJOCH, skąd rozpościera się wspaniały widok na szczyty Mönch i Eiger oraz lodowiec Aletsch.

30 maja zwiedzaliśmy GENEWĘ, a w niej krótka wizyta na wystawie czasowej w Instytucie CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych), następnie przejazd do centrum Genewy, fontanna Jet d’Eau, zegar kwiatowy, Pomnik Reformacji, Katedra św. Piotra, z okien autokaru siedziba ONZ oraz siedziba Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Po południu, już po stronie francuskiej zawitaliśmy do wspaniałego wąwozu GORGES DU FIER, powstałego w wyniku erozji lodowca. Wieczorem zwiedzaliśmy urokliwe miasteczko ANNECY nad jeziorem o tej samej nazwie, zwane alpejską Wenecją, a to za sprawą kanałów, które wdzierają się w miasto, leniwie przepływają pod mostami, mijając pałace i kamienice z XVI i XVII w.

Kolejny dzień to wizyta w LOZANNIE, a w niej Muzeum Igrzysk Olimpijskich, zamek Chateau Saint-Maire i spacer po starówce. Kolejny punkt programu to rejon GRUYERE, a w nim zwiedzanie fabryki czekolady Callier zakończone degustacją szwajcarskich smakołyków. Na koniec dnia zawitaliśmy do Berna, umownej stolicy Konfederacji Szwajcarskiej.

Ostatni dzień to wizyta w ZURYCHU. Spacer po mieście bankierów połączony ze zwiedzaniem kościoła Fraumünster, którego wnętrze zdobią witraże autorstwa Marc’a Chagalla, kościół Grossmünster oraz reprezentacyjna ulica Bahnhofstrasse.

W drodze powrotnej jeszcze krótka wizyta w Sankt Gallen w pobliżu jeziora Bodeńskiego ze słynnym Opactwem Sankt Gallen.

Wycieczkę, jak wiele innych wyjazdów edukacyjnych naszego liceum zorganizowało Biuro Podróży TORTUGA z Katowic. DZIĘKUJEMY.

Kierownik wycieczki Piotr Rydarowicz

Zapraszam do galerii zdjęć.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
16.04.2024
Hiszpańska podróż klasy 2h

Hiszpańska podróż klasy 2h

Klasa 2h wraz z wychowawczynią, p. Barbarą Luzar wzięła udział we wspaniałej wycieczce do Hiszpanii w dniach 9 - 13 kwietnia.

czytaj więcej
15.04.2024
Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Wizerunek bez twarzy w Galerii Sztuki KOPERA

Zapraszamy do obejrzenia rysunków inspirowanych pracami artystki Ewy Juszkiewicz, które wykonali uczniowie z kl.1 b i d, na zajęciach rozwijających...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności