Wykład prof. dra hab. Jakuba Morawca „Europa i Skandynawia w epoce Wikingów”

Wykład prof. dra hab. Jakuba Morawca „Europa i Skandynawia w epoce Wikingów”

25 marca 2022r. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego obchodziła III Festiwal Nauki. Uroczystość uświetnił wykład pana prof. Jakuba Morawca, na który zaproszone zostały klasy uniwersyteckie humanistyczne:1a, 2a, 3a.

Prelegent z wielką pasją opowiadał o ludach północy; przedstawił zakres czasowy oddziaływania ich wpływów oraz najdalsze zdobycze terytorialne.

W barwnej opowieści porównał Wikingów do biznesmenów tamtych czasów, podpierając tę tezę licznymi przykładami świadczącymi o biegłości w kontaktach handlowych.

Opisał zwyczaj handlu niewolnikami, których kupowali Wikingowie na targach np. w Pradze (sprzeciwiał się temu ówczesny biskup Wojciech). Pan profesor Morawiec przywołał wiele ciekawostek i nieoczywistych skojarzeń wzbudzając wielkie zainteresowanie u słuchaczy.

Na końcu spotkania padło kilka pytań zadanych przez naszych uczniów, na które wykładowca skrupulatnie odpowiedział.

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
21.05.2024

XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

Uczennice i uczniowie naszej szkoły otrzymali cenne podziękowania od Organizatora Konkursu – Fundacji „PRO ARTE CHRISTIANA” – za udział w XV...

czytaj więcej
20.05.2024
Wyniki Strażackiego Konkursu Plastycznego – etap powiatowy

Wyniki Strażackiego Konkursu Plastycznego – etap powiatowy

20.05.2024 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Żywcu odbyła się uroczystość rozdania nagród i wręczenia dyplomów zwycięzcom w powiatowych...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności