WYMIANA SZKOLNA ŻYWIEC – UNTERHACHING

WYMIANA SZKOLNA ŻYWIEC – UNTERHACHING

WYMIANA SZKOLNA ŻYWIEC – UNTERHACHING

15 – 22 WRZEŚNIA 2023

POWRÓT SZTANDAROWEGO PROJEKTU

Miło mi poinformować, że po czteroletniej przerwie związanej z pandemią „Covid 19” wrócił jeden z najważniejszych projektów naszego liceum.

TO JUŻ 24 LATA NASZEJ WYMIANY Z PARTNERSKĄ SZKOŁĄ W UNTERHACHING W NIEMCZECH.

Wymiana szkolna, która odbyła się w dniach 15 – 22 września 2023 r., została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, organizację wspierającą wymiany polsko-niemieckie, kwotą w wysokości 11710,00 zł.

Kwota ta została rozliczona w sprawozdaniu merytoryczno-finansowym, zaakceptowanym przez w/w organizację.

Kwota przyznanej dotacji pokryła 61% całkowitych kosztów naszego projektu, który wyniósł 19080,75 zł.

W ramach odbywającej się cyklicznie wymiany szkolnej w naszym liceum gościła grupa 6 uczniów i 5 uczennic wraz z 2 opiekunkami z partnerskiej szkoły Lise-Meitner-Gymnasium z Unterhaching w Niemczech - miasta partnerskiego Żywca. W wymianie brało udział również 6 uczniów i 5 uczennic naszej szkoły. W trakcie ośmiodniowego pobytu goście poznali najpiękniejsze zakątki naszego regionu.

W piątek podczas spaceru zwiedziliśmy centrum Żywca i jego najpiękniejsze miejsca. Trasa prowadziła od rynku, przez park, następnie nową kładką pod amfiteatr pod Grojcem.

Program na weekend dla swojego gościa - zwyczajem ubiegłych lat - każda rodzina zaplanowała indywidualnie.

W poniedziałek zwiedziliśmy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podczas 3,5-godzinnego programu przewodnicy przybliżyli młodzieży okrucieństwo ludobójstwa i Holokaustu dokonanego przez nazistów podczas Drugiej Wojny Światowej.
Następnie zwiedziliśmy wystawę FONTANNA ŁEZ autorstwa kanadyjskiego artysty Ricka Wienecke, który po autorskim wykładzie osobiście oprowadził nas po wystawie.

We wtorek pojechaliśmy do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Wawel, Katedrę z Grobami Królewskimi i Dzwonem Zygmunta. Ulicą Floriańską udaliśmy się na Rynek Główny, do Sukiennic i Bazyliki Mariackiej.

W środę odbył się dwugodzinny spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca z Sromowiec Wyżnych do Szczawnicy. Następnie zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, a z zamku statkiem rejsowym przez jezioro Czorsztyńskie udaliśmy się do ruin zamku w Czorsztynie.

W czwartek zwiedziliśmy Zakopane i Tatrzański Park Narodowy. Wyciągiem krzesełkowym z Polany Szymoszkowej wyjechaliśmy na Gubałówkę, następnie udaliśmy się pod Wielką Krokiew, a spod skoczni Doliną Białego pod wodospad. Spacer zakończyliśmy wspólnym obiadem i czasem wolnym na Krupówkach.
Wieczorem po powrocie młodzież zorganizowała ognisko pożegnalne na Grojcu.

W piątek rano goście wrócili pociągiem do domu.

Wymianę wsparła finansowo jak zawsze Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wymiany za wspaniały klimat, rodzicom za opiekę nad gośćmi, a pani prof. Ani Surowiak za pomoc w organizacji wymiany i opiekę nad młodzieżą.

Już cieszymy się na wyjazd do Unterhaching w czerwcu 2024 roku 

Zapraszam do galerii zdjęć.

Koordynator wymiany – Piotr Rydarowicz


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.05.2024
Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

Uroczystość rozdania Złotych Indeksów PK

W dniu 19 kwietna br. w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów...

czytaj więcej
09.05.2024
WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

WYNIKI 1 ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY O HISZPANII

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że do II etapu Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Hiszpanii, który odbędzie się 11 czerwca w Mysłowicach...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności