WYMIANA SZKOLNA ŻYWIEC – UNTERHACHING 13 – 20 WRZEŚNIA 2019

WYMIANA  SZKOLNA  ŻYWIEC – UNTERHACHING 13 – 20  WRZEŚNIA  2019

W dniach od 13 do 20 września 2019 r. w ramach odbywającej się co dwa lata wymiany szkolnej w naszym liceum gościła grupa 9 uczniów wraz z 2 opiekunami z partnerskiej szkoły Lise-Meitner-Gymnasium z Unterhaching w Niemczech - miasta partnerskiego Żywca. W wymianie brało udział 12 uczniów naszej szkoły i dwóch opiekunów. W trakcie ośmiodniowego pobytu goście poznali najpiękniejsze zakątki naszego regionu.

W piątek podczas wycieczki rowerowej zwiedziliśmy Żywiec i jego okolice. Trasa prowadziła od rynku, przez park, następnie nową ścieżką rowerową wzdłuż Soły do piaszczystej plaży nad jeziorem Żywieckim.

Program na weekend dla swojego gościa - zwyczajem ubiegłych lat - każda rodzina zaplanowała indywidualnie.

W poniedziałek zwiedziliśmy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podczas 3,5-godzinnego programu przewodnicy przybliżyli młodzieży okrucieństwo ludobójstwa i Holokaustu dokonanego przez nazistów podczas Drugiej Wojny Światowej.

We wtorek pojechaliśmy do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy m.in. Wawel, Katedrę wraz
z Grobami Królewskimi i Dzwonem Zygmunta, a w Muzeum Narodowym podziwialiśmy jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w polskich zbiorach „Damę z gronostajem”. Następnie ulicą Floriańską udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie młodzież zwidziła Sukiennice i Bazylikę Mariacką.

W środę odbył się dwugodzinny spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca z Sromowiec Wyżnych do Szczawnicy. Następnie zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, a z zamku statkiem rejsowym udaliśmy się do ruin zamku w Czorsztynie.

W czwartek zwiedziliśmy Zakopane i Tatrzański Park Narodowy. Wyciągiem krzesełkowym wyjechaliśmy na Gubałówkę, następnie pod Wielką Krokiew, a spod skoczni Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica. Następnie udaliśmy się na Krupówki.

W piątek cały dzień wspaniale bawiliśmy się w parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze.

Wymianę wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Koordynator wymiany – Piotr Rydarowicz


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności