IV Festiwal Nauki i Sztuki w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu

IV Festiwal Nauki i Sztuki w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu

8 marca 2024 roku – w ramach obchodów Jubileuszu 120-lecia Szkoły - w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu odbył się IV Festiwal Nauki i Sztuki - prawdziwa uczta dla wszystkich spragnionych wiedzy podanej w odmienny niż na co dzień sposób. W szkole gościli znamienici prelegenci z wielu uczelni wyższych, placówek kulturalno-oświatowych oraz instytucji.

Festiwal rozpoczął się o godz. 9.00 w auli im. Stanisława Pyjasa. Dyrektor liceum, Pan Jacek Biłko, powitał zaproszonych Gości, władze powiatu reprezentowane przez Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Pana Andrzeja Widzyka, Radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Baczyńskiego, Panią kierownik Działu Naukowo - Oświatowego Muzeum Miejskiego w Żywcu Dorotę Firlej oraz nauczycieli i uczniów naszego liceum.
W słowach powitania zaznaczył, że celem IV Festiwalu Nauki i Sztuki jest popularyzacja osiągnięć naukowych oraz zainteresowanie nauką, kultura i sztuką.

Wykład inauguracyjny Co to jest czas” wygłosił astrofizyk i dziennikarz dr Stanisław Bajtlik, pracownik Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w wielu interesujących wykładach oraz warsztatach.
W czasie IV Festiwalu Nauki i Sztuki wystąpili następujący prelegenci:

prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Dorothy Day - kobieta niezwykła.

prof. dr hab. Robert Musioł, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych – Instytut Chemii, Granice nauki. Chemia zła. Broń chemiczna.

prof. dr hab. Tomasz Szostok, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych – Instytut Matematyki, Niech n będzie liczbą pierwszą.

prof. dr hab. Roman Badora, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych – Instytut Matematyki, Gdzie ukrywa się matematyka.

dr hab. inż. Kazimierz Drabczyk, prof. Polskiej Akademii Nauk, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego w Krakowie, Fotowoltaika, czy to ma sens?

dr hab. Marek Bernacki, prof. Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, Wydział Humanistyczno-Społeczny, „Romans z tekstem” - o sztuce interpretacji utworów poetyckich (na wybranych przykładach).

dr Katarzyna Wilczok,  Uniwersytet Śląski w Katowicach – Instytut Historii, Zagraniczna pomoc dla Polski w stanie wojennym.

dr Piotr Szczepaniak, C. K. Wyższa Szkoła Realna w Żywcu oraz jej nauczyciele, absolwenci i uczniowie w latach I wojny światowej.

dr Katarzyna Śleziak, Żywiecka Biblioteka Samorządowa, Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze.

dr Ewelina Jaksz-Recmanik, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Wydział Nauk o Zdrowiu,

Twoje zdrowie zależy od Twojego stylu życia.

dr Małgorzata Jopek-Bizoń, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Wydział Humanistyczno-Społeczny, Instytut Neofilologii, Linguistic picture of educational reality: colloquial style vs. scientific style.

dr Tatiana Szczygłowska, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Wydział Humanistyczno-Społeczny, Instytut Neofilologii, Let's talk about punctuation: The comma & Co.

mgr Agnieszka Kliś, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Wydział Humanistyczno-Społeczny, Instytut Neofilologii, The Indian Way - a brief history of The Chickasaws.

mgr Mariusz Kuliński, Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej, Odpowiedzialność karna po uzyskaniu pełnoletności. Przemoc i agresja wśród młodzieży.

mgr Dorota Firlej, Muzeum Miejskie w Żywcu, Żywieccy Habsburgowie.

mgr Dorota Babińska-Waluś, „Na granicy światła” - grafika/ikona.

mgr Sylwia Piela, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żywcu, Jak radzić sobie z emocjami?

inż. Krzysztof Niemiec, pasjonata i miłośnik górskich wypraw, podróżnik, "Wielkie góry za wielką wodą", czyli wspomnienie z wyprawy na Aconcague (6960m n.p.m.)...

Prelegentki z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z Sekcji Dydaktycznej Instytutu Filologii Polskiej prowadzonej przez prof. UKEN dr. hab. Pawła Sporka:

Gabriela Kądziołka, Rytualność i obrzędowość w II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Martyna Kasprzycka, Nowela-horror. Utwory Stefana Grabińskiego.

Marcelina Pluta, Kobieta w twórczości Wisławy Szymborskiej.

Stypendyści Stypendium z pasją Żywieckiej Fundacji Rozwoju:

Jakub Śleziak, Malowanie figurek do gier strategicznych bitewnych.

Grzegorz Świątkowski, Czym jest wydruk 3D i jego zastosowanie.

Olga Staszewska, Warsztaty fotograficzne.

Justyn Kołek, znany grzyboznawca, wielokrotny juror Wielkiego Grzybobrania z Gwiazdami, członek-współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, Struktura i funkcjonowanie lasu.

Grzegorz Urbański, Koordynator Oddziału Rejonowego WOPR w Żywcu wraz z oddziałem Ratowników Wodnych, Praca ratowników wodnych, pierwsza pomoc.

Bartosz Damek, Mistrz Europy WPA w dwuboju siłowym, dwukrotny rekordzista świata w 2023 roku, Treningi w dwuboju siłowym.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności